• Złożenie wiązanki i zapalenie zniczy na grobie Patrona Szkoły
     • Złożenie wiązanki i zapalenie zniczy na grobie Patrona Szkoły

     • Ostatnie dni października otwierają czas zadumy, jaki towarzyszy Świętu Zmarłych.

      W tym tygodniu uczniowie klasy 1B wraz z wychowawczynią Panią prof. Agnieszką Faryną posprzatali, złożyli wiązankę i zapalili znicze na grobie Patrona Szkoły Augusta Witkowskiego

      A w ubiegłym miesiącu o grób patrona Augusta Witkowskiego zadbała klasa 1A wraz z wychowawcą Panem prof. Stanisławem Garlickim

    • Teatr V LO
     • Teatr V LO

     • data: 25.10.2022r.

      Po wielu latach nieobecności Teatr VLO (w języku polskim), powraca! 

      Założony w tym roku szkolnym Teatr VLO, w tej odsłonie tworzony jest przez uczniów i dla uczniów. Opiekunem teatru została Pani prof. Edyta Jantos

      Pod czujnym okiem Pani profesor, wszyscy próbujemy rozwijać swoje umiejętności artystyczne, kreatywne i organizacyjne.

      W tym roku szkolnym wystawiona zostanie sztuka "12 gniewnych ludzi", w reżyserii Jagody Puchały (premiera przewidziana jest na II semestr roku szkolnego 2022/2023).

      Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do prof. Edyty Jantos, Zuzanny Dudkiewicz z klasy 2A lub do Jagody Puchały z 4A.

      Pozdrawiamy,

      Zarząd Teatru VLO

    • Koncert organowy
     • Koncert organowy

     • W  czwartek, 27 października o godz. 17:00, w Kolegiacie Akademickiej Św. Anny odbył się koncert organowy, w ramach Jubileuszu 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

      Za organami zasiedli uczniowie i absolwenci V Zakładu: Adam Baranowski, Patryk Ryniak i Adam Szancer.

      Serdecznie dziękujemy artystom za wspaniały koncert, panu prof. Piotrowi Kmiecikowi za prowadzenie koncertu oraz proboszczowi Kolegiaty św. Anny Ks. prof. dr hab. Tadeuszowi Panuś za możliwość zorganizowania koncertu.

      Autor zdjęć: Agata Brezdeń

    • Zawody szachowe w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży
     • Zawody szachowe w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży

     • 26 października 2022 roku w Zespole Szkol Elektrycznych nr 1 w Krakowie w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się zawody szachowe.

      V zakład repreznetowali:
      Helena Kucharska 2F,
      Magdalena Pudełko 2E,
      Mikołaj Krupinski 2E

      oraz Hubert Szlósarczyk 3H.

      Oto wyniki:

      3 miejsce Mikołaj Krupiński

      6 miejsce Hubert Szlósarczyk

      5 miejsce Helena Kucharska

      13 miejsce Magdalena Pudełko 

      W klasyfikacji drużynowej V Liceum zajęło 1 miejsce, co daje klasyfikacje do drużynowych zawodów wojewódzkich.

      Gratulacje dla zawodników!

    • Nagrody za konkurs Geniallne Miejsca
     • Nagrody za konkurs Geniallne Miejsca

     • 20.10.2022r.

      konkursie Geniallne Miejsca organizowanym przez SIS - Sekcja Informatyki Szkolnej przy PTI i GEEK - Gry Eksperymentalne Edukacyjne Komputerowe nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca i teraz odbierają zasłużone nagrody!

      W poniedziałek jedna ekipa była w EnergyLandia, a w środę  7 uczniów miało okazję gościć w Muzeum Życia Codziennego 1939-1989.

      To niezwykłe miejsce to aż 19 lat pracy naszego znakomitego profesora Stanisława Garlickiego - nauczyciela historii.

      Muzeum mieści się w domu rodzinnym Profesora, na ostatnim piętrze można rozpocząć podróż w czasie od lat 50-tych poprzedniego stulecia aż do końca lat 80!

      Meble, ubrania, zabawki, pokoje oddające kolejne lata 50, 60 - wszystko to jest bardzo ciekawe, ale bez fantastycznej opowieści Profesora, potrafiącego wyjaśnić dlaczego, skąd.. nie byłoby to tak fascynujące!

      Czy wiecie dlaczego gumka do mazania nazywa się gumka myszka? Dlaczego tak popularna była filatelistyka w latach 70!

      A jak tworzono "pocztówkowy szał"?

      Wspaniały czas! Dziękujemy za ten czas i przyjęcie herbatką z miodem gryczanym!

    • Wymiana edukacyjna z Włochami
     • Wymiana edukacyjna z Włochami

     • Od 14 do 21 września 2022 w Krakowie odbyła się wymiana edukacyjna pomiędzy 19 uczniami z Liceum Einstein da Vinci w Molfetcie (prowincja Bari) i 19 rówieśnikami z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie, którym towarzyszyli nauczyciele: panie prof. Rosa de Pinto, Olimpia Rana i pan prof. Michele Pappagallo, a z polskiej strony panie prof. Aleksandra Bałucka-Grimaldi, Agnieszka Olszewska-Rabiega, Anna Pach. Uczniowie z liceów w Molfetcie byli goszczeni przez rodziny polskich uczniów, którzy następnie wyjechali do włoskich rodzin od 2 do 9 października.

      Wymiana to niezapomniane przeżycie i wyjątkowe momenty, podczas których sposób uczenia się, doświadczania życia codziennego i lokalnych bogactw kulturowych przeplatają się i krzyżują dzięki życzliwej gościnności, obejmującej nie tylko młodych uczniów, ale także instytucje edukacyjne i rodziny, aktywnie zaangażowane w planowanie wymiany na warunkach wzajemności. To również sposób na doskonalenie języka angielskiego i włoskiego, przetestowanie ich w codziennym kontekście, odmiennym od środowiska szkolnego.

      Włoscy uczniowie mieli okazję odwiedzić znaczące dla ich rozwoju osobistego miejsca: obóz koncentracyjny Auschwitz, kopalnię soli w Wieliczce, Muzeum Czartoryskich, wzgórze wawelskie ze skarbcem oraz katedrą, Rynek Główny, kościół Mariacki, Collegium Maius, kopiec Kościuszki. Uczestniczyli również w zajęciach lekcyjnych z języka angielskiego, chemii i matematyki, prowadzonych przez polskich nauczycieli, co pozwoliło im przez chwilę poczuć się częścią V Zakładu.

      Polscy uczniowie podczas pobytu w Molfetcie zwiedzili niektóre z symbolicznych miejsc Apulii i południowych Włoch: Alberobello i jego niepowtarzalne trulli, zamek Fryderyka II Castel del Monte, Molfettę z jej historycznym centrum, romańskie katedry w Bari i Trani, groty w Castellana Grotte, nadmorskie miasteczko Polignano a Mare. Jak zwykle we Włoszech nie zabrakło spotkań przy stole i degustowania lokalnych wyrobów oraz poznawania unikatowej w skali świata kultury kulinarnej. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w przyjęcie polskich uczniów, którzy podczas zajęć szkolnych uczestniczyli w specjalnie przygotowanych dla nich quizach oraz prezentacjach. Dzięki współpracy włoskich nauczycieli wychowania fizycznego polska grupa miała również możliwość odbycia krótkiego kursu wiosłowania, przyjętego entuzjastycznie przez naszych uczniów.

      W imieniu wszystkich uczniów i ich rodzin biorących udział w wymianie składamy serdeczne podziękowania panu dyrektorowi Pietrasowi, panu dyrektorowi Chruścielowi i pani dyrektor Brezdeń za pomoc w zorganizowaniu tej cennej inicjatywy, a także wszystkim Państwu Profesorom za życzliwe przyjęcie włoskich gości.

    • Uroczystość Ślubowania w V LO
     • Uroczystość Ślubowania w V LO

     • ​​​​​​13 Pażdziernika w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej i zarazem uczestniczyliśmy w uroczystym Ślubowaniu Klas Pierwszych.

      Uczennice i Uczniowie klas pierwszych V LO w Krakowie złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności Piątego Zakładu. Wielka to radość na nas wszystkich!

      Przy okazji ślubowania wręczono nagrodę dla zwycięzcy w (przeznaczonym dla klas pierwszych) Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły.

      Wygrała Maria Wątor z klasy 1A .

      Serdecznie gratulujemy!

      Specjalne wyróżnienia otrzymali również nasi Absolwenci.
      Tradycją Piątego Zakładu jest to, że corocznie Szkoła oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V LO przyznaje tytuł Absolwentki i Absolwenta Roku - dla Osób, które szczególnie zapadły w pamięć Dyrekcji i Grona Pedagogicznego – z uwagi na swoje osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz postawę uczniowską.

      Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V LO funduje upominek w postaci zegarka z grawerem: "Absolwent V LO" dla  najlepszych Absolwentów roku szkolnego.

      Absolwentami roku zostali: 


      Natalia Kłosowska - Absolwentka klasy 3Bg 

      Julia Tokarska - Absolwentka klasy 3Cg

      Maciej Kamiński  - Absolwent klasy 3Bg

      Kacper Paciorek - Absolwent klasy 3Eg

      Gratulujemy serdecznie Absolwentom roku oraz życzymy wszystkim pierwszoklasistom powodzenia!

      Poniżej fotorelacja z uroczystości.
      Zdjęcia z uroczystości wykonane przez członka SAiP - Jarosława Bielewicza

    • Matura na 100 procent i Statuetka Jaskółki
     • Matura na 100 procent i Statuetka Jaskółki

     • „Matura na 100 procent”, choć wyłania corocznie najlepszych z  najlepszych polskich maturzystów nie jest konkursem. Aby zostać finalistą czy laureatem nie trzeba składać aplikacji, dokumentować osiągnięć.

      Zamysłem organizatorów projektu –czyli  krakowskiej Fundacji „Zawsze Warto” wspieranej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną – jest wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych maturzystów na podstawie wyników matury zdawanych wg kryteriów CKE, jako szczególnej formy uznania dla osiągających naprawdę nadzwyczajne wyniki wśród absolwentów szkół średnich.

      I właśnie Katarzyna Kubik oraz Paulina Zielińska zostały laureatkami Matury na 100 procent, natomiast finalistami zostali: Kamila Błaszczyna, Mateusz Burda, Marcel Fabiańczyk, Natalia Kłosowska, Weronika Kubińska oraz Natalia Żujewska

      Fundacja „Zawsze warto” postanowiła,  aby raz na trzy lata wprowadzić dodatkowe wyróżnienia Matury na 100%, które będzie przyznawane dla szkół  tzw. Statuetkę Jaskółki.

      Statuetka przyznawana jest od 2016 roku i trafia do szkoły, której  absolwenci z całej Polski byli najczęściej wśród laureatów Matury na 100 procent.

      Jakże miło nam donieść że: pierwszą statuetkę w 2016 roku dostała nasza szkoła, drugą statuetkę w roku  2019 też dostała nasza szkoła no i w tym roku została przyznana trzecia statuetka. I trzecia statuetka Jaskółki, też należy do V LO !

      Gratulujemy wspaniałych wyników matury tegorocznym Laureatom i Finalistom.

      Drodzy nauczyciele dziękujemy bardzo za ogromną pracę, którą wkładacie w naszą edukację i pomagacie uczniom osiągać tak wysokie wyniki na egzaminach.

      Link do Fudacji "Zawsze Warto"

      Biuletyn Jaskółki

      Biuletyn_Fundacji_Zawsze_Warto_-_wydanie_specjalne_-_2022.pdf

      W wydaniu specjalnym przeczytamy wspomnienia  Tomasza Ślusarczyka absolwenta V LO i Laureata projektu "Matura na 100 procent" - edycji 2020
      Obecnie Tomasz jest Studentem i Stypendystą Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA


       

      Na zdjęciu z Panem dyrektorem Stanisławem Pietrasem - Laureatki Matury na 100 procent - od lewej: Paulina Zielińska oraz Katarzyna Kubik 

      Wszystkie trzy statuetki w całej okazałości.

       

    • Mistrzostwa V LO w speedcubingu
     • Mistrzostwa V LO w speedcubingu

     • ​​​​​​

      ​​W piątek, 14.10 odbyły się 1 mistrzostwa V Liceum w szybkim układaniu Kostek Rubika. 18 zawodników rywalizowało w 5 konkurencjach: kostki 2x2, 3x3, 4x4, Pyraminx oraz Skewb. Wykonanych zostało w sumie 327 ułożeń

      Zawody zostały zorganizowane przez uczniów klas 2: Jakuba Turczyka (2D), Wojciecha Klimka (2D) i Jakuba Sykulskiego (2E), pod czujnym okiem Pana Tomasza Kielara.

      Całe zawody przebiegły sprawnie i bezproblemowo a uczniowie mieli możliwość integracji oraz rywalizacji w sporcie, który jest ich pasją.

      Zmagania zostały uroczyście otwarte przez Panią Dyrektor Agatę Brezdeń a nagrody i dyplomy rozdał Pan Dyrektor Stanisław Pietras.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i mamy nadzieję na jeszcze lepszą frekwencję w kolejnych latach!

      Poniżej prezentujemy wyniki i fotorelację z zawodów. Za zdjęcia dziękujemy Nadii Kasprzyckiej.

      Kostka 3x3x3:

      1. Karol Przewięźlikowski (12,31 sek)
      2. Jakub Sykulski (15,66 sek)
      3. Elżbieta Łabaj (16,21 sek)​​​​​​​

      Kostka 2x2x2:

      1. Jakub Sykulski (4,81 sek)
      2. Jakub Turczyk (4,94 sek)
      3. Karol Przewięźlikowski (5,28 sek)

      Kostka 4x4x4:

      1. Karol Przewięźlikowski (56,35 sek)
      2. Elżbieta Łabaj (1:09,34 min)
      3. Jakub Sykulski (1:18,90 min)

      Pyraminx:

      1. Jakub Turczyk (6,56 sek)
      2. Jakub Sykulski (7,46 sek)
      3. Ksawery Bartman (9,35 sek)


      Skewb:

      1. Jakub Sykulski (12,69 sek)
      2. Elżbieta Łabaj (13,26 sek)
      3. Jakub Turczyk (13,27 sek)
     • Młodzież pisze wiersze

     • Już po raz drugi uczennica klasy 3a, Zuzanna Ryżak, zdobyła Berlin! Swoim niewątpliwym talentem urzekła jury konkursu „Młodzież pisze wiersze”, organizowanym przez POLin Polnische Frauen in Wirtschaft und Kultur e.V.

      W roku ubiegłym Zuzanna otrzymała Nagrodę Specjalną jury, a w tym została laureatką pierwszego miejsca w kategorii wiersz autorski w języku polskim.  Nagrodą był wyjazd do Berlina, podczas którego odbyła się gala połączona z prezentacją nagrodzonych wierszy.

      Nie zabrakło również możliwości zwiedzania Berlina,  z obowiązkowym zdjęciem grupowym pod Bramą Brandenburską.

      Zainteresowani mogą obejrzeć relację z gali na fb (prezentacja wiersza Zuzanny 30m.48s: https://fb.watch/fG_101gC7A/