• Wyniki konkursu o tytuł Mistrza Ortografii V LO

     • Zwyciężczynią XXII edycji konkursu Mistrz Ortografii V LO została Jagoda Radke z kl. 2h, drugie miejsce zajęła Dobrochna Kołoczek z kl. 2a, a na trzecim miejscu uplasował się Antoni Mazur z kl. 2g. Poziom na podium był bardzo wyrównany, gratulujemy!
      Uczestników konkursu, którzy chcieliby obejrzeć swoje prace, zapraszamy do biblioteki. Poniżej tekst dyktanda: 

      Twórczość Witolda Gombrowicza od najwcześniejszych realizacji miała przede wszystkim rysy awangardowe, modernistyczne, podchodzące do tradycyjnych, rodzimych narracji z przewrotnością. Należałoby jednak zauważyć, że tak w dramatach jak i prozie,  bazował pisarz na gatunkach popularnych, uważanych przez ówczesnych bez mała za poślednie.
      Czynił to zresztą bardzo konsekwentnie i nad wyraz świadomie. Ba, przyznawał się, iż nierzadko marzył, a nawet czuł głęboką potrzebę napisania „złej powieści”.  Ślady owych „złych” gatunków obracały się na szczęście pod jego piórem w twory jeśli nie oryginalne, to co najmniej osobliwe: „Pornografię” skonstruowano wedle schematu powieści
      prowincjonalnej, „Trans-Atlantyk” to pastisz szlacheckiej gawędy. Ale i schemat kryminalny często był przez Gombrowicza używany jako oznaka wykorzystania świadomości gatunków do metaforyzowania nimi pewnych idei. W debiutanckiej antologii gombrowiczowskiej krótkiej formy „Pamiętnik dojrzewania” odnajdujemy takąż właśnie, gatunkową perłę, którą – choć przy arcymistrzu Gombrowiczu brzmiałoby to sucho i niepełnie – dziś można by nazwać opowiadaniem antykryminalnym.
      Oto sędzia śledczy H. udaje się do położonego nieopodal wiejskiego majątku przyjaciela K. w celu uregulowania niecierpiących zwłoki spraw urzędowych. Pomimo uprzedniego telegramu, na stacji nie czeka nań nikt; gdy po długotrwałych perturbacjach dociera do celu, jest na dodatek przyjęty chłodno niczym niepożądany gość. Domownicy podczas wyjątkowo po „gombrowiczowsku” sztywnego obiadu wyznają wreszcie, iż pan K. zmarł w nocy, jak twierdzi medyk – na serce. Owszem, wszechobecny dookoła konwenans i bon ton nakazuje śledczemu ujrzenie „zezwłoku” i oddanie mu ostatniej czci, jednakże sędzia jest na co dzień śledczym, więc śmierć traktuje dystyngowanie i zdecydowanie na chłodno.
      Dodatkowo jeszcze podkręcony podejrzanym, w jego mniemaniu, zachowaniem szacownej familii, natenczas przeprowadza oczywistą kalkulację: jest trup, jest zdenerwowana rodzina – a jeśli tak, to wystarczy dowieść, że musiał być i mord. Sędzia wchodzi w swą rolę nader gorliwie, i naraz, w okamgnieniu, wszystkie wydarzenia ostatnich godzin układają się w klarowny spisek: nienadaremnie zbyt długo trzymano go przed drzwiami; nie bez kozery wszyscy dookoła mówią półsłówkami; nieprzypadkowo wdowa niedługo przed śmiercią małżonka wyprowadza się ze wspólnej sypialni. Na domiar wszystkiego jest i poszlaka mocniejsza: trup karalucha, obrzydlistwo, pod łóżkiem zmarłego. Nietrudno zgadnąć, że sam denat niechybnie został uduszony.
      (Te daleko idące i szalone dedukcje, ubrane dla niepoznaki w przewrotne gry logiczne, zamieniają się w końcu w gorzkie psychodramy kolejnych domowników, chcąc nie chcąc, pod wpływem stresu i presji, unaoczniających poniewczasie kolejne, skrywane grzeszki. Gombrowicz poprzez doprowadzenie konwencji kryminalnej do absurdu, piętnuje konwencje wszelkie jako puste i krępujące nas. Także kwaśno komentuje autor drzemiącą w nas nie najgłębiej potrzebę manipulacji drugą osobą i układania świata pod własne dyktando – nawet wbrew faktom.
      Miniaturę tę wielokrotnie adaptowano scenicznie, zawsze trzymając się literalnej, wiktoriańskiej przestrzeni opowiadania z suspensem. To o tyle istotne, iż wówczas daje odbiorcy namacalne przekonanie, że kryminalne archetypy są bardzo nośne i mocno zakorzenione w kulturze. Bo przecież każdy kryminał jest wariacją najpierwszej chyba przypowieści ludzkiej: o Dobru, Złu, i tym, w jakich proporcjach należy je brać.)
      Na podstawie: https://www.portalkryminalny.pl/content/view/580/65/, dostęp 8.03.2024 r.

     • Mistrz Ortografii V LO

     • Biblioteka V LO włącza się w Miesiąc Języka Ojczystego, organizując tradycyjny XXII konkurs Mistrz Ortografii V LO. W tym roku tematem przewodnim dyktanda będzie życie i twórczość Witolda Gombrowicza, Patrona Roku 2024.
      Kiedy? We wtorek, 12 marca o godz. 10.00.
      Gdzie? W auli szkolnej.
      Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie swojego zgłoszenia do 10 marca:
      https://forms.gle/4ZY1B4yEi3DKjgpk6
      Zaproszenie kierowane jest przede wszystkim do uczniów, ale będzie nam miło, jeśli skorzystają z niego również nauczyciele.

     • Wyniki konkursu na nazwę szkolnego bookcrossingu

     • Biblioteka V LO z przyjemnością ogłasza, że konkurs na nazwę szkolnego bookcrossingu został rozstrzygnięty.

      Otrzymaliśmy wiele inspirujących propozycji, nie tylko od uczniów, lecz również absolwentów szkoły (co nas cieszy, bo dowodzi, że do zakładowej biblioteki chętnie się wraca, nawet na studiach). Oto kilka z najciekawszych pomysłów: Spółdzielnia książki, Zielona księgarnia, Książkobranie, Wędrowny księgozbiór, Książkoteka.

      Zwycięzca jednakże mógł być tylko jeden. Po długich naradach jury w składzie: pan dyr. M. Chruściel oraz zespół biblioteki V LO podjęło decyzję o przyznaniu pierwszej nagrody i wyróżnienia.

      Zwyciężczynią została absolwentka V LO, obecnie studentka pierwszego roku medycyny, Maria Majkowska, z nazwą:

      PRZYBIJ „PIĄTKĘ” NOWEJ KSIĄŻCE

      Jury doceniło również pomysł Olafa Stanaka z klasy 1A, Książkowe mosty, za który otrzymuje wyróżnienie. Olaf jako jedyny prócz propozycji nadesłał też jej uzasadnienie, które bardzo ujęło komisję konkursową. Oto jego fragment:

      Książkowe mosty to wyrażenie, które symbolizuje głęboki związek między ludźmi dzięki literaturze. (…) „Niech wymiana książkami stanie się mostem między tymi, którzy kochają czytanie” - L.M.Montgomery

      Bardzo dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom, a Marii i Olafowi serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór książkowych nagród - niespodzianek, naturalnie do biblioteki.

      Wszystkich zaś zapraszamy do systematycznego brania udziału w akcji Przybij „piątkę” nowej książce!

       

     • Konkursy 2023/24

     •  

      Nowa odsłona bookcrossingu

      Drodzy Zakładnicy! Początki były skromne – pod stołem w wypożyczalni pojawiły się książki, które można było zabierać do domu i zostawiać kolejne. Z czasem książek było tak dużo, że przestały się mieścić, toteż dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły i Rady Rodziców zakupiono stylowe i pojemne regały, które znajdziecie naprzeciwko biblioteki. Dla niewtajemniczonych – bookcrossing polega na swobodnej i bezpłatnej wymianie książek, czyli można przynieść przeczytane książki i zabrać do domu interesujące pozycje.

      Lecz niestety – na nieboskłonie czytelniczego raju pojawiła się ciemna chmura – niemile widziany przez szkolnych purystów językowych anglicyzm! W trosce o zachowanie czystości języka ojczystego niniejszym ogłaszamy KONKURS NA NAZWĘ ZAKŁADOWEGO BOOKCROSSINGU!

       

      1. Wymyślamy zamiennik słowa „bookcrossing” – oryginalny i zabawny, może nawiązywać do tradycji V LO.
      2. Wysyłamy propozycje na adres: biblioteka@v-lo.krakow.pl do 30 IX 2023 r.
      3. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu 4 X 2023 r.
      4. Jeśli nasza propozycja wygra, odbieramy nagrodę niespodziankę.