• Egzamin DSD

• Na przełomie listopada i grudnia 22 uczniów z dwóch grup DSD pod opieką prof. Pawła Pabiana i prof. Ewy Szarek przystąpiło do egzaminu pisemnego i ustnego z języka niemieckiego DSD II.

Ze względu na reżim sanitarny uczniowie "piątki" zdawali egzamin w małych grupach.

Na szczęście wszyscy byli obecni i wypadli bardzo dobrze podczas ustnych prezentacji. Na wyniki egzaminu pisemnego przyjdzie nam jeszcze poczekać kilka miesięcy.

Poniżej zdjęcia z egzaminu.

• Olimpiada Metropolii - Uczniowie V LO reprezentują Polskę

• Kolejny raz drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie reprezentuje Polskę w Olimpiadzie Metropolii.

Biorą w niej udział młodzieżowe drużyny reprezentujące stolice i ważniejsze miasta pięciu kontynentów świata: Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.

Reprezentantami z naszej szkoły są:
            Chemia –opiekun – prof. Przybylski Wojciech
            Michał Lipiec – klasa 1G
            Julia Tokarska – klasa 2Cg

Matematyka – opiekun– prof. Niedźwiedź Michał
            Radosław Żak – klasa 3E
            Kacper Paciorek – klasa 2Eg

Informatyka – opiekun – prof. Koszałka Paweł
            Antoni Długosz – klasa 2Eg
            Grzegorz Ryn – klasa 2Eg

Fizyka – opiekun – prof. Zawadzki Witold
            Bartosz Hanc – klasa 3G
            Bartosz Żbik – klasa 3G

Zawodnicy konkurują w dyscyplinach ścisłych – matematyce, fizyce, chemii i informatyce.

Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów.

17 grudzień 2020 r.

• STYPENDYŚCI

• Miło jest nam donieść, że w tym roku szkolnym Stypendystkami Prezesa Rady Ministrów

zostały:

Adrianna Mazur z klasy 2A i Małgorzata Kopeć z klasy 3C

natomiast 22 tegorocznych absolwentów naszej szkoły zostało uhonorowanych
            tytułem Stypendysty MEN

Oto Oni w kolejności alfabetycznej:

Aksamit Piotr

Warcholak Maciej

Zapała Kacper

Żak Radosław

Serdeczne gratulacje dla wszystkich !

grudzień 2020r.

• E(x)plory – szansa na sukces i wielka przygoda

• Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu poprzez formularz online, udziału w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finału.” – czytamy w informacji prasowej GEW na stronie konkursu (https://www.explory.pl/2020/).

W dniach 25-27 listopada 2020 r., podczas Gdynia E(x)plory Week (GEW) młodzi naukowcy walczyli o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów badawczych. W bieżącym roku, inaczej jak w latach ubiegłych, uczniowie naszej szkoły zgłosili aż dwa projekty, które zakwalifikowały się do finału:

1. Celuloza bakteryjna jako baza do tworzenia biomateriałów (https://www.explory.pl/2020/naukowcy/8hanna-zurek/)

HANNA ŻUREK (uczennica klasy 2C):Celem mojego projektu jest uzyskanie nowoczesnych biomateriałów. Planuję użyć celulozy bakteryjnej jako bazy do utworzenia substancji. Celuloza bakteryjna wytwarzana jest przez bakterie Glukonacotobacter xylinus, uzyskiwałam ją w procesie naturalnej fermentacji octowej oraz w sztucznej hodowli. Uważam, że są dwie możliwości zastosowania celulozy bakteryjnej jako biomateriału i opatrunku na trudno gojące się rany. Chcę sprawdzić, czy połączenie celulozy bakteryjnej z mieszanką opisaną w Bald’s Leechbook lekiem, który był wykorzystywany do leczenia zakażenia oka, przyniesie dobry efekt terapeutyczny. Inną możliwością wykorzystania celulozy bakteryjnej jest jej estryfikacja kwasami organicznymi w celu uzyskania biomateriału, który można użyć jako alternatywy dla polietylenu.

Opiekun naukowy: dr Wojciech Przybylski

2. Spektrofotometryczne badanie równowagi pH w roztworach wodnych z zastosowaniem metod numerycznych
            (https://www.explory.pl/2020/naukowcy/17-daniel-goc-piotr-panek-tymoteusz-typrowicz-jakub-podolak/)

Tymoteusz Typrowicz (tegoroczny absolwent klasy C, lider zespołu oraz Daniel Goc - tegoroczny absolwent klasy E, Piotr Panek - tegoroczny absolwent klasy F i Jakub Podolak - tegoroczny absolwent klasy E ): „W ramach pracy zbadano praktyczność i rzetelność stosowania przybliżeń matematycznych przy określaniu pH roztworu wodnego z użyciem spektrofotometru i indykatorów pH. Zostały przebadane doświadczalnie 2 indykatory pH (oranż metylowy, błękit bromotymolowy) przy wykonaniu blisko 30 pomiarów laboratoryjnych. Uzyskane dane doświadczalnie zostały przetworzone z wykorzystaniem utworzonych programów informatycznych w języku Python, z implementacją teorii analizy matematycznej. Efektem pracy jest ustalenie zalecanej metodyki badania stanów równowagi indykatorów pH w roztworach z użyciem spektrofotometru. Omówiono wyznaczanie stałych opisujących przemiany wskaźników pH w roztworach. Przeprowadzono analizę błędów, jakie towarzyszą takim pomiarom.

Opiekun naukowy: dr Wojciech Przybylski

3. W tegorocznej edycji konkursu, Hania została laureatką nagrody specjalnej ufundowanej przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Zaawansowanych Technologii. Jest nią staż naukowy w Weizmann Institute of Science w Izraelu.

4. Czynniki współwystępujące z niską frekwencją wyborczą wśród młodych ludzi.
            (https://www.explory.pl/2020/naukowcy/1-maja-piotrowska/)

Maja Piotrowska - Absolwentka klasy F z 2019 r.: "Badanie miało postać internetowej ankiety, która została udostepniona w grupach na Facebook'u, skierowana do młodych dorosłych.

Kwestionariusz zawierał około 50 pytań, które podzielono na kilka grup ..."

Opiekun naukowy: Agata Zaręba-Piotrowska

Szkoła: V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w KrakowieUniwersytet Jagielloński