• Klasa 3D z wizytą w Cyfronecie

     • W poniedziałek, 23 stycznia, klasa 3D - (klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna) wybrała się do Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

      Na wstępie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się, czym zajmuje się Cyfronet oraz do czego wykorzystywane są superkomputery. Licealiści mieli okazję, aby zadawać pytania pracownikom jednostki. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie obszernej hali, w której mieści się superkomputer Prometheus, swego czasu najszybszy w Polsce oraz 38. na świecie.

      Serdecznie podziękowania dla Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH za możliwość uczestniczenia klasy w bardzo miłym i pouczajacym spotkaniu.

     • Wydarzenie kończące obchody Jubileuszu 150-lecia naszej Szkoły

     • Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Absolwenci i Przyjaciele!

      W sobotę, 14 stycznia 2023 r., miało miejsce ostatnie publiczne wydarzenie kończące obchody Jubileuszu 150-lecia naszej Szkoły.

      Tym wydarzeniem był podwójny premierowy seans filmowy w Kinie Kijów. Projekcja filmów została poprzedzona wręczeniem oficjalnych podziękowań dla osób, które szczególnie przyczyniły się do pomyślnego przebiegu obchodów Jubileuszu. 

      Wyróżnieni decyzją Walnego Zgromadzenia SAiP z dnia 15 listopada 2022r. za zasługi dla rozwoju Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w związku z Jubileuszem 150-lecia V LO zostali: Jarosław Bielewicz, Agata Brezdeń, Marcin Buś, Piotr Czekaj, Marek Kordylewski, Piotr Kuc, Stanisław Pietras, Tomasz Pilikowski, Jakub Rawski, Mariusz Süss, Artur Wabik, Paweł Wójcik oraz Joanna Zygmunt.  Niestety Piotr Kuc i Tomasz Pilikowski odeszli w zeszłym roku i wyróżnienia zostały im przyznane pośmiertnie.

      Z kolei w dniu 6 grudnia 2022r. Zarząd SAiP postanowił wyróżnić  za zaangażowanie w Jubileusz 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie następujące Koleżanki i Kolegów: Wojciecha Bonowicza, Przemysława Czaję, Konrada Glosa, Wiktora Herziga, Zuzannę Hwang, Grzegorza Jankowicza, Ewę Kieres – Pasek, Jakuba Kosiniaka, Małgorzatę Krzysicę, Piotra Lewickiego, Michała Łanuszkę, Janusza Maniaka, Ziemowita Obłąkowskiego, Mateusza Otrębę, Martę A. Urbańską, Magdalenę Wadowską, Zofię Weiss, Jacka Wójcickiego oraz Beatę Zubę.

      Oczywiście powyższe dwie listy nie przedstawiają wszystkich, którzy na różnych etapach byli zaangażowani w pracę nad wspólnym sukcesem. Wszystkim, bez wyjątku, serdecznie dziękujemy!

      Filmy związane z Jubileuszem są dostępne na kanale YouTube Stowarzyszenia:

      Jeżeli chcielibyście prześledzić całą Galę od początku do końca lub uważnie się wsłuchać raz jeszcze w wykład Profesora Rotfelda, udostępniamy również linki do tych nagrań:

      Na naszym kanale YouTube można też obejrzeć inne materiały jubileuszowe.

      Przypominamy, że cały czas możecie kupować księgę jubileuszową „150 lat Zakładu”. Link do zamówień: https://saip.pl/zamowienie-ksiegi-150-lecia-v-zakladu/2045/ 
      Księgę będzie można zamawiać tylko do dnia 28 stycznia 2023 r.

      W tym roku chcemy jeszcze zebrać materiały i wydać publikację pojubileuszową. Serdecznie zapraszamy do współpracy w tym zakresie. Prosimy o teksty, zdjęcia czy też inne materiały graficzne. Możecie się z nami kontaktować w tym celu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres sa@v-lo.krakow.pl

      Serdecznie dziękujemy również naszym Mecenasom i Sponsorom, bez Was wydarzenie nie doszłoby do skutku. Nie zapominajcie o SAIP VLO! Szukamy „Mecenasów Rozdziałów” publikacji pojubileuszowej!

      Wkrótce prawie wszyscy będziemy musieli oddać cesarzowi co cesarskie, tj. rozliczyć nasze PIT-y. Przy tej okazji wpiszcie nas jako beneficjenta waszego 1,5% podatku dochodowego. Was to nic nie kosztuje, a Stowarzyszeniu pozwala realizować swoje statutowe cele. Więcej informacji jest tutaj: https://saip.pl/jeden-procent/

      Jednocześnie prosimy Was o zarezerwowanie czasu wieczorem dnia 20 maja 2023 r. („save the date”). W tym dniu planowany jest doroczny Bal Absolwentów i Przyjaciół. Więcej informacji wkrótce.

      Bieżące informacje o naszej społeczności możecie znaleźć na stronie: https://saip.pl/

      Serdecznie pozdrawiamy! 

      Komitet Organizacyjny Jubileuszu VLO

      Zarząd SAIP VLO

       

      Wywiad z prof. Zakładu – prof. Barbara Tischner

      Reportaż z Jubileuszu 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

      Całość - Gala Jubileuszowa 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

      Wykład jubileuszowy wygłoszony przez prof. Adama Daniela Rotfelda

    • Zapytaj Dyrektora CKE dr Marcina Smolika
     • Zapytaj Dyrektora CKE dr Marcina Smolika

     • 28 stycznia 2023 r. o godzinie 18:00 CKE organizuje wydarzenie dla tegorocznych maturzystów i maturzystek.
      Na żywo będziemy zadawać pytania od widowni dyrektorowi CKE dr. Marcinowi Smolikowi. 
      Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo, więcej informacji w artykule: 


      https://www.gazetakongresy.pl/matura-2023-zapytaj-dyrektora-cke-live/


      Z wyrazami szacunku
      Mateusz Lewandowski
      Koordynator Wydarzenia | Członek Zarządu Gazety Kongresy
      Gazeta Kongresy to stale rozwijające się media młodzieżowe o ogólnopolskim zasięgu.

     • Komunikat dotyczący realizacji akcji ankietowej „Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”

     • Urząd Miasta Krakowa przystępuje  do realizacji badania ankietowego pn. „Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”. Badanie jest kontynuacją akcji przeprowadzonej już w dzielnicach Nowej Huty i Podgórza. Celem badania jest zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek dotyczących działań Miasta na rzecz poprawy jakości życia w ich najbliższym otoczeniu.

      Krótką, anonimową ankietę można wypełnić w terminie do 3 marca br. – elektronicznie, link do ankiety: https://forms.office.com/e/84bFbYYf9t - lub w punktach stacjonarnych, których wykaz będzie opublikowany wkrótce na stronie www.obywatelski.krakow.pl.

      Ankietę mogą wypełnić mieszkańcy i mieszkanek siedmiu Dzielnic Krakowa:

      • Stare Miasto - I,
      • Grzegórzki - II,
      • Prądnik Czerwony - III,
      • Prądnik Biały  - IV,
      • Krowodrza - V,
      • Bronowice – VI,
      • Zwierzyniec – VII

      Opracowane wyniki ankiet zostaną omówione na spotkaniach Zastępców Prezydenta Miasta Krakowa: Pana Jerzego Muzyka i Pana Andrzeja Kuliga oraz dyrektorów wybranych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta i Miejskich Jednostek Organizacyjnych, które to spotkania odbędą się w każdej ze wskazanych Dzielnic w okresie od marca do czerwca br.

      Podczas planowanych spotkań odbędzie się również prezentacja zamierzeń inwestycyjnych Miasta we wskazanym obszarze, a następnie dyskusja, w trakcie której mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje pomysły zmian w najbliższym otoczeniu.

      Czekamy na Państwa opinie!

    • Ranking szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2023"
     • Ranking szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2023"

     • data: 12.01.2023r.

      "Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 25. przygotował miesięcznik "Perspektywy". Pod uwagę brano sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. "

      Wśród Liceów nasza szkoła zajęła II miejsce w Polsce a w  rankingu szkół olimpijskich V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie jest na pierwszym miejscu !

      Drodzy Nauczyciele, Uczniowe, Rodzice - wielkie gratulacje i gorące podziekowania za pracę i trud włożone w tak wysokie osiągnięcie !

      "Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych, w przypadku szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym. Ranking nie uwzględnia natomiast wyników matury międzynarodowej.

      W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200 działających w kraju) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej."

      źródło: https://i.pl/ranking-szkol-ponadgimnazjalnych-perspektywy-2023-ktora-szkola-jest-najlepsza/ar/c1-17191239

      Więcej informacji mozna przeczytać TUTAJ-PERSPEKTYWY i  TUTAJ

      więcej w :PERSPEKTYWY

      i TUTAJ

      Gospodarzem ogólnopolskiej uroczystości ogłoszenia wyników był Partner Główny Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

      Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostały w czwartek 12 stycznia 2023r. podczas gali finałowej.

     • Zaproszenie do kina Kijów na pokaz filmowy

     • Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Absolwenci, Przyjaciele V LO !

      Jubileusz 150-lecia V LO wciąż trwa.  14 stycznia 2023 roku zapraszamy na wydarzenie, które pozwoli wrócić wspomnieniami do ważnych chwil roku jubileuszowego, a także zaprezentować historię jednej z najbardziej znanych osób uczących w V Zakładzie.

      Już 14 stycznia 2023 roku (sobota), w Kinie Kijów w Krakowie, odbędzie się podwójny pokaz filmowy.

      Gościnne wrota Kina Kijów otworzą się o 10:30, aby wszyscy Absolwenci i Przyjaciele V LO zdążyli się ze sobą przywitać i punktualnie zająć miejsca w sali głównej kina.

      O godzinie 11:00 rozpocznie się premierowy pokaz filmu z cyklu Wywiad z Profesorem Zakładu - „Wywiad z Prof. Barbarą Tischner". Dokument przygotowany został tuż przed śmiercią Pani Profesor. Opowiada o jej życiu, pracy i zaangażowaniu w V Zakład. Zwiastun filmu znajduje sie poniżej:

      Około godziny 12:30 rozpocznie się premiera filmu – reportażu, opowiadającego o Jubileuszu 150-lecia V Liceum.  Będzie to relacja z wszystkich wydarzeń, działań i aktywności, które cała społeczność V Zakładu podejmowała w mijającym już, 150. roku działalności. Zwiastun tego filmu jest do podejrzenia poniżej: 

      Reportaż będzie dla nas wszystkich okazją do ponownych jubileuszowych wzruszeń.

      Pomiędzy seansami przewidziana jest przerwa na kuluarowe rozmowy.

      Wydarzenie jest bezpłatne dla wszystkich uczestników.  Prosimy jednak o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego, który dostępny jest na stronie https://saip.pl/pokaz-filmow-na-zakonczenie-jubileuszu-150-lecia-v-lo-w-krakowie/2066/  Zarejestrowanym uczestnikom zapewni to miejsce podczas seansów.

      Zapraszamy serdecznie!

      Komitet Organizacyjny Jubileuszu V LO

      Zarząd SAIP V LO

     • Kolejny etap Olimpiady Zwolnieni z Teorii

     •  

      Mamy przyjemność poinformować, że uczniowie  tworzący projekty beAware; CAPitalizm; Insomniacy; Life school; MOST - Łączymy Pokolenia; PoruszaMY!; Teatr VLO; Żywa Biblioteka 2 

      przeszli do kolejnego etapu Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Przed  uczniami stoją nowe wyzwania i ekscytująca przygoda, którą jest realizacja własnego projektu społecznego. Jeśli ukończą swój projekt w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, otrzymają tytuły finalistów oraz międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez PMI ATP.

      Sedecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.