Dzień Otwarty V LO
KOLEJNY WIELKI SUKCES MATEMATYCZNY MAGDALENY PUDEŁKO!
W dniach 11-17 kwietnia 2025 roku w Prisztinie (Kosowo) odbyła się Europejska Olimpiada Matematyczna dla Dziewcząt (EGMO).
Niezwykle miło nam poinformować, że Magdalena Pudełko z klasy 4e (nauczyciel prof. Jacek Dymel) zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji oficjalnej dla reprezentantów Europy i otrzymała złoty medal!
Warto dodać, że po raz pierwszy w historii EGMO reprezentantka Polski wygrała tę Olimpiadę.
Ponadto reprezentacja Polski w składzie: Magdalena Pudełko (złoty medal), Łucja Łyziak (złoty medal, miejsce 10), Aleksandra Zyniewicz (medal brązowy), Wiktoria Bazan (medal brązowy) w klasyfikacji drużynowej zajęła drugie miejsce.
Gratulujemy!!!
Zdjęcie pochodzi z facebooka olimpiady
XI Ogólnopolska Olimpiada wiedzy o ZUS
15 kwietnia 13 zespołów uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych z całej Polski walczyło dzielnie o zwycięstwo w finale XI Ogólnopolskiej Olimpiady wiedzy o ZUS.
Województwo małopolskie reprezentowały: Milena Dudzińska, Julia Trąbka-Zawidzka i Julia Rogowska, uczennice z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, które zdobyły pierwsze miejsce w etapie okręgowym olimpiady osiągając najlepszy wynik w najkrótszym czasie.
Opiekunką Olimpiady z naszej szkoły jest Pani prof. Monika Palonek.Gratulujemy serdecznie zdobycia tytułu Finalistek Olimpiady.
18 kwietnia Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa Maria Klaman spotkała się z uczennicami z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, które znalazły się w ścisłym finale kolejnej edycji olimpiady ubezpieczeniowej, organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - fotorelacja: TUTAJ
Szanowna Pani Prezydent dziękujemy bardzo za spotkanie !
Organizatorem Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Celem Olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
3Autor pierwszego zdjęcia: Piotr Wojnarowski, Główny Specjalista, Fotograf Prezydenta Krakowa KANCELARIA PREZYDENTA, Biuro Współpracy Krajowej
Autor pozostałych zdjęć: Agata Brezdeń i mama JuliiAutor zdjęć: Monika Palonek
Życzenia Wielkanocne
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wszystkim nie tylko spokoju ducha, rodzinnego ciepła i odrobiny wiosennej refleksji, ale też…
żeby mazurki nie szły w boczkia a zajączek niech przyniesie coś więcej niż tylko czekoladę.
Niech te święta będą chwilą prawdziwego odpoczynku a po przerwie – oby energia była jak wiosna: świeża, żywa i zaskakująco pozytywna!Dziękujemy klasie 3E za pyszne babeczki
XVIII Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956
Jest nam bardzo miło poinformować całą społeczność szkolną o wynikach naszych uczniów w zawodach centralnych XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1956. Od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych.
Siedmioro naszych uczniów uzyskało tytuły finalistów i tym samym uzyskali na egzaminie maturalnym z historii 100%.
Wielkie gratulacje dla nich oraz ich nauczycieli !!!
Są to: Matusz Kaleta i Max Omneonu - kl. IV B - opiekun Pan Rafał Kobylec
Błażej Luraniec - kl. III A - opiekun Pan Stanisław Garlicki
Karol Krasny - kl. III B - opiekun Pan Rafał Kobylec
Maciej Janik i Maksymilian Wicher - kl II B - opiekun Pan Zdzisław Bednarek
Julia Konopka - kl. II H - opiekun Pani Agata Kwiatek
Marian Szklarski kl I B - opiekun Pan Rafał Kobylec16 kwietnia Komitet Główny ogłosił również listę uczestników II części zawodów finałowych, które odbędą się w Warszawie w dn. 04-06.06.2025 r.
W gronie 55-ciu uczniów, znalazł się Mateusz Kaleta, który będzie reprezentował barwy piątki, już jako jej absolwent.
Trzymamy kciuki za Mateusza !!!
54 Olimpiada Biologiczna
W dniach 11-14 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się centralne zawody 54 Olimpiady Biologicznej.
Olimpiada ta jest jedną z najtrudniejszych i niezwykle wymagających. Oprócz wiedzy teoretycznej sprawdzana jest także wiedza praktyczna. Jednym z elementów zawodów jest napisanie naukowej pracy badawczej. Zawody centralne polegają na wykonaniu określonych zadań w pracowniach: botanicznej, zoologicznej, biochemicznej i bioinformatycznej. Kolejny dzień zmagań – to obrona swojej naukowej pracy badawczej oraz napisanie testu z wiedzy teoretycznej, znacznie wykraczającej poza program.
W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 2400 zawodników i tyle osób pokonały nasze dwie uczennice.
Matylda Figórska z klasy 4f została laureatką, a Joanna Nocuń z klasy 4f została finalistką.
Naukowym opiekunem uczennic była Pani Profesor Elżbieta Opozda - Zuchmańska, która od wielu lat sprawuje z sukcesami tę funkcję.
Gratulacje !
zdjęcia: Ewa Figórska
Sale na spotkania świąteczne
Środa 16 kwietnia 2025 r. Godz. 12:00
1B – sala 29 – prof. Kobylec Rafał
1C – sala 5 – prof. Miko Katarzyna
1D – sala 36 – prof. Gorczyca Anna
1E – sala 35 – prof. Kraszewski Bogusław
1G – sala 19 – prof. Stolarski Krzysztof
1H – sala 16 – prof. Osuch Edyta2A – sala 21 – prof. Bajer Katarzyna
2D – sala 25 – prof. Kaszuba Wioletta
2F – sala 1 – prof. Olszewska-Rabiega Agnieszka
2G – sala 24 – prof. Słowiak Paweł2H – sala 13B – prof. Michał Kołdras
3A – sala 32 – prof. Garlicki Stanisław
3C – sala 27 – prof. Przybylski Wojciech
3D – sala 20 – prof. Skoczylas Jacek
3E – sala 22 – prof. Koszałka Paweł
3F – sala 28 – prof. Beata Chodacka
3G – sala 24 – prof. Mazuga-Millan Magdalena
3H – sala 37 – prof. Piekarska Elżbieta
4A – sala 26 – prof. Ciepielowska-Błasiak Joanna
4B – sala 3 – prof. Drabczyk Dawid
4D – sala 2 – prof. Kielar Tomasz
4E – sala 13A – prof. Adamska Anna
4F – sala 17 – prof. Opozda-Zuchmańska Elżbieta
4G – sala 14 – prof. Niemczyk Maciej
4H – sala 13 – prof. Kręgiel Jakub
500-lecie Hołdu Pruskiego przedstawione przez uczniów V LO
W tym roku obchodzimy 500-lecie hołdu pruskiego.
Odbyło się ono dokładnie 10 kwietnia 1525 r. na Rynku Głównym w Krakowie.Wydarzenie to należy do jednych z najważniejszych w całej historii Polski. Hołd pruski zakończył ostatecznie konflikt toczony przez kilka wieków między Krzyżakami a Polską. Jednym z jego postanowień była likwidacja Zakonu w Prusach i przekształcenie go w księstwo zależne od Polski. Ziemie te zostały nadane w lenno Albrechtowi Hohenzollernowi, który podczas składania hołdu polskiemu królowi Zygmuntowi Staremu, zrzekł się tytułu wielkiego mistrza, a stawał się od tej pory księciem. Podpisany wtedy traktat krakowski dawał w tamtym momencie nadzieję na całkowite wcielenie w przyszłości Prus Książęcych do Królestwa Polskiego.
Wydarzenie to postanowiła uczcić klasa 2B ze wsparciem Pana prof. Zdzisława Bednarka, dnia 9 kwietnia 2025 r. na Rynku Głównym w Krakowie. Uczniowie zorganizowali inscenizację tego wydarzenia wzorując się na obrazie Jana Matejki.
Sukces uczniów V LO w finale Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości!
W dniach 28–29 marca 2025 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Wydarzenie to, objęte honorowym patronatem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Edukacji, zgromadziło 60 najlepszych uczestników z całego kraju. Wśród nich znaleźli się reprezentanci naszego liceum – Magdalena Sykała z klasy 2H oraz Miłosz Bobka z klasy 4E. Po dwudniowych, wieloetapowych eliminacjach, Miłosz Bobka zajął VI miejsce w Polsce i uzyskał prestiżowy tytuł laureata, zaś Magdalena Sykała zdobyła zaszczytny tytuł finalistki.
Sukces uczniów V LO w finale Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości!
„Powiedz mi – a zapomnę,
Pokaż mi – a zapamiętam,
Pozwól mi zrobić – a zrozumiem.”Konfucjusz
W dniach 28–29 marca 2025 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Wydarzenie to, objęte honorowym patronatem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Edukacji, zgromadziło 60 najlepszych uczestników z całego kraju.
Wśród najlepszych znaleźli się reprezentanci naszego liceum – Magdalena Sykała z klasy 2H oraz Miłosz Bobka z klasy 4E. Ich obecność w finale poprzedziły wieloetapowe eliminacje: szkolne i okręgowe, które wyłoniły najbardziej utalentowanych młodych pasjonatów wynalazczości.
Etap ogólnopolski składał się z trzech części – dwóch pisemnych i jednej ustnej. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko rozległą wiedzą z zakresu prawa własności przemysłowej i historii wynalazków, lecz także umiejętnością twórczego i analitycznego myślenia.
W części drugiej uczniowie rozwiązywali cztery zadania problemowe, wymagające m.in. opracowania opisu projektu wynalazczego, praktycznego zastosowania przepisów prawa, a także znajomości kluczowych wynalazków i ich twórców. Było to prawdziwe wyzwanie wymagające zarówno wiedzy, jak i kreatywności.
Miłosz Bobka zajął VI miejsce w Polsce i uzyskał prestiżowy tytuł laureata, zaś Magdalena Sykała zdobyła zaszczytny tytuł finalistki.
Opiekunem uczniów w czasie olimpiady była Pani Profesor Małgorzata Berkowicz-Małek, która już od dwóch lat wkłada całe serce w pomoc uczestnikom w przygotowaniach do olimpiady.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz Pani Profesor Małgorzacie Berkowicz-Małek ogromnego sukcesu oraz determinacji, z jaką dążyli do celu. Jesteśmy dumni, że tak wspaniale reprezentowali V Liceum Ogólnokształcące na arenie ogólnopolskiej!
Gratulacje!
Przemyślenia uczestników etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości:
Magdalena Sykała
„Jako uczennica profilu mat-biol-chem, udział w tej olimpiadzie był dla mnie ogromnym wyzwaniem – musiałam nauczyć się interpretować skomplikowany język prawniczy i zrozumieć ustawę, która była zupełnie poza moją strefą komfortu. To wymagało dużego nakładu pracy i logicznego myślenia, ale było warto – zdobycie tytułu finalistki to dla mnie ogromny sukces i satysfakcja.”
Miłosz Bobka
„Udział w Olimpiadzie był dla mnie bardzo wartościowym przeżyciem, które przede wszystkim pozwoliło mi znalazaeźć nowe zainteresowania. Nauka do olimpiady wymagała dużego nakładu pracy oraz poświęcenia sporej ilości czasu, aczkolwiek dała mi bardzo dużo satysfakcji i pozwoliła nabyć wiele praktycznych umiejętności z zakresu prawa, które mam nadzieję wykorzystać w przyszłości.”
Autor zdjęć: Pani Małgorzata Berkowicz-Małek opiekunka Olimpiady
Kondolencje
13 kwietnia 2025 r. zmarł Prof. dr hab. Paweł Idziak.
Od wielu lat Pan Profesor współpracował z naszą szkołą.
To Pan profesor był pomysłodawcą i dzięki Niemu nasza szkoła nawiązała współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim Katedrą Algorytmiki, Instytutem Informatyki Analitycznej.Pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzą zajęcia z Algorytmiki dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Zajęcia te przyczyniają się do odnoszenia licznych sukcesów naszych Uczniów w olimpiadzie informatycznej i matematycznej.
Drogi Panie profesorze dziękujemy bardzo za wszystkie lata współpracy.
Informacje o działalności Pana Profesora - TUTAJ
Sukces CyberMUNa!
W ostatnią sobotę 12 kwietnia w budynkach kompleksu AGH odbył się długo wyczekiwany 𝘾𝙮𝙗𝙚𝙧𝙈𝙐𝙉!
To wielkie wydarzenie debatanckie zgromadziło uczestników z najdalszych zakątków Polski, ale i nawet zza granicy. Licznie pojawili się też Uczniowie V Zakładu. Podczas niego debatanci odwzorowywali prawdziwy przebieg debat ONZ.
Rzecz trwała prawie cały dzień, bo od godziny 8 do 20 i w jej czasie zorganizowano 4 debaty.
Uczestnicy przydzieleni byli do 4 komitetów:• 𝙎𝙚𝙘𝙪𝙧𝙞𝙩𝙮 𝘾𝙤𝙪𝙣𝙘𝙞𝙡
• 𝘾𝙤𝙢𝙞𝙨𝙨𝙞𝙤𝙣 𝙤𝙣 𝘾𝙧𝙞𝙢𝙚 𝙋𝙧𝙚𝙫𝙚𝙣𝙩𝙞𝙤𝙣 𝙖𝙣𝙙 𝘾𝙧𝙞𝙢𝙞𝙣𝙖𝙡 𝙅𝙪𝙨𝙩𝙞𝙘𝙚
• 𝙃𝙪𝙢𝙖𝙣 𝙍𝙞𝙜𝙝𝙩𝙨 𝘾𝙤𝙪𝙣𝙘𝙞𝙡
• 𝙒𝙤𝙧𝙡𝙙 𝙃𝙚𝙖𝙡𝙩𝙝 𝙊𝙧𝙜𝙖𝙣𝙞𝙨𝙖𝙩𝙞𝙤𝙣
Debatując, poruszano istotne i bieżące tematy związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem w polityce wielu krajów. Podsumowaniem pracy każdego komitetu było stworzenie rezolucji, przedstawiających rozwiązania cyber-security problemów. Finalnie odbyło się General Assembly, gdzie podsumowaliśmy całodzienną pracę, a uczestnicy głosowali nad rezolucjami. Nie zabrakło też dużych emocji!
Najbardziej zaangażowani debatanci zostali przez nas obdarowani hand made nagrodami w kategoriach:
• 𝙏𝙝𝙚 𝘽𝙚𝙨𝙩 𝘿𝙚𝙡𝙚𝙜𝙖𝙩𝙚
• 𝙊𝙪𝙩𝙨𝙩𝙖𝙣𝙙𝙞𝙣𝙜 𝙎𝙥𝙚𝙖𝙠𝙚𝙧
• 𝙃𝙤𝙣𝙤𝙧𝙖𝙗𝙡𝙚 𝙈𝙚𝙣𝙩𝙞𝙤𝙣
Całe wydarzenie charakteryzowało się profesjonalizmem, ale przy tym przyjazną atmosferą! Każdy uczestnik na pewno dobrze się odnalazł i poznał wiele ciekawych osób. To była niezapomniana przygoda!!!
Jako Secretariat chcemy od razu podziękować wszystkim osobom za wsparcie udzielone naszej inicjatywie, a w szczególności Pani Profesor Beacie Guni, Dyrektorowi Instytutu Telekomunikacji AGH Panu Jerzemu Domżałowi oraz Pani Joannie Cieślik.
CyberMUN był wspaniałą ostatnią nutą projektu społecznego Cybersight w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dzieło to już dobiegło końca i teraz czekamy na Wielki Finał! Mimo wszystko chcemy, by echa działalności i przesłanie projektu nie ucichły!
Dziękujemy👋!
CyberMUN Secretariat,
czyli członkowie projektu CyberSIGHT: Amelia, Agata, Michalina, Małgorzata, Emilia, Leonard i Igor
Autor zdjęcia: Igor Cała
Autorka zdjęć: Agata Twardosz
Sukces naszej uczennicy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego
Matylda Figórska z klasy 4f została finalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Hiszpańskiego wykazała się ogromną wiedzą i znajomością języka hiszpańskiego.
Gratulujemy wyniku!
XVII Olimpiada Wiedzy o Prawie
W dniu 12 kwietnia 2025 r. miał miejsce etap finałowy XVII Olimpiady Wiedzy o Prawie.
V LO reprezentowali:
Mikołaj Chochorek (4b) - laureat olimpiady,
Marcin Ryż (3b) - finalista olimpiady.
Gratulujemy !
Sukces w LI Olimpiadzie Historycznej
W dniach 7-9.04.2025 r. w Gdańsku odbyła się druga część eliminacji centralnych LI Olimpiady Historycznej, w której wzięło udział 101 uczestników z całej Polski, w tym siódemka z V LO.
Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki odbyła się w Dworze Artusa.
Nasza drużyna odniosła ogromny sukces!
Laureatami zostali:
Jeremi Rusin - opiekun Pani Agata Kwiatek
Anna Korniak - opiekun Pan Stanisław Garlicki
Maria Majsak - opiekun Pan Stanisław Garlicki
Anna Jamróz - opiekun Pan Rafał Kobylec
Alicja Kwapiszewska - opiekun Pan Rafał KobylecTytuł finalisty wywalczyli:
Mateusz Kaleta i Tomasz Kamiński, podopieczni Pana Rafała Kobylca.Najwyższą piątą lokatę uzyskał, Jeremi Rusin, który poprawił swój wynik z zeszłego roku, kiedy to uzyskał już tytuł finalisty.
Warto wyróżnić również Tomka Kamińskiego, który jako jedyny uczeń z pierwszej klasy walczył w finale, czego nie omieszkał powiedzieć przewodniczący Komitetu Głównego Pan dr. hab. Andrzej Korytko prof. UWM.Wielkie gratulacje !
Sukcesy uczniów V LO w finale XXXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej
W sobotę 5 kwietnia w Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Akademii Nauk odbył się finał XXXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali V LO w tegorocznej Olimpiadzie, zdobywając jeden tytuł laureata i dwa tytuły finalisty:
Spyt Zofia 3A - laureatka,
Biega Natalia 2H - finalistka,
Ślazyk Julia 2A - finalistka.Serdeczne Gratulacje!
Sukcesy w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej
Dnia 5 kwietnia w Instytucie Matematycznym na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się finał XXIII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
Dwoje naszych uczniów:
Dominik Dryja (3A)
i Izabela Datka (4D)
uzyskało tytuł Laureata zajmując odpowiednio 8 i 9 miejsce w klasyfikacji generalnej.Kolejnych pięcioro uzyskało tytuł finalisty:
Błażej Dratwa (2E) – pisał finał podczas zawodów finałowych z Olimpiady Matematycznej w Białymstoku,
Maciej Wandas (3E),
Karolina Kasperkiewicz (2D),
Kacper Chrobot (4E),
Radosław Wielgus (3H).Dominik Dryja zakwalifikował się tym samym do reprezentacji Polski na Międzynarodową Olimpiadę Lingwistyczną, która odbędzie się w dniach 20-27 VII 2025 w Taipei na Tajwanie.
Gratulujemy!
Opiekunem grupy i szkolnym koordynatorem OLM w naszej szkole był profesor Paweł Koszałka.
Podziękowania kierujemy również dla Filipa Karcza, absolwenta V LO i laureata OLM, który prowadził zajęcia przygotowujące do olimpiady.
Wymiana międzynarodowa - Molfetta, we Włoszech
W ramach wymiany międzyszkolnej w dniach 9-16 marca 2025 grupa polskiej młodzieży z naszej szkoły odwiedziła szkołę LICEI EINSTEIN DA VINCI LICEO CLASSICO “LEONARDO DA VINCI”/LICEO SCIENTIFICO “ALBERT EINSTEIN” w miejscowości Molfetta, we Włoszech.
Polscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcjach we włoskiej szkole, a także pozwiedzać piekną Apulię, niezwykły region na południu Włoch.
W czasie pobytu zwiedziliśmy między innymi stolicę regionu miasto Bari, gdzie odwiedziliśmy Katedrę Św. Mikołaja z grobem królowej Bony, przepiękną miejscowość Trani ze wspaniałą katedrą, robiące niezwykłe wrażenie groty Castellana Grotte oraz urokliwe miasteczko Alberobello z domkami trulli.
Nie zabrakło też aktywności fizycznej w postaci zajęć z wiosłowania w Lega Navale – marinie w Molfettcie.
Nasza uczniowie, po raz kolejny, spisali się wspaniale – reprezentowali siebie, swoje rodziny i szkołę w sposób, który zrobił duże wrażenie na podejmujących ich rodzinach oraz szkole.
Czekamy z niecierpliwością na wizytę zwrotną, grupa młodzieży włoskiej niebawem odwiedzi Kraków i naszą szkołę. Mamy nadzieję, że naszą wymianę czeka jeszcze dużo fantastycznych edycji.
Opiekunkami wymiany są:Pani prof. Aleksandra Bałucka-Grimaldi i Pani prof.Agnieszka Olszewska-Rabiega
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
W dniu 10 kwietnia 2025 r. odbył się II etap (diecezjalny) Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Naszą szkołę reprezentowali:Aleksandra Celej – 3g
Zofia Pac – 2f
Igor Cała – 3a.
Po eliminacjach pisemnych i bardzo wymagającym etapie ustnym do grona uczestników etapu ogólnopolskiego zakwalifikowała się Aleksandra Celej.
Gratulujemy sukcesu !
Projekt Głos Ciszy z drugą edycją!
Po zeszłorocznych sukcesach projektu społecznego Głos Ciszy, realizowanego aktualnie przez szóstkę uczniów klasy maturalnej, projekt dalej działa na rzecz edukacji w sferze wrażliwości sensorycznej, zaburzeń integracji sensorycznej oraz profilaktyki zdrowia psychicznego. Członkowie projektu wskazują na temat różnorodności odbierania bodźców i wychodzą z propozycjami zmian w polskich szkołach, które odbiły się echem w dyskusji publicznej.
Mimo obciążeń klasy maturalnej, uczniowie nie porzucają swoich działań. W tegorocznej edycji projektu została zrealizowana seria profesjonalnie nagranych podcastów (dzięki uprzejmości naszego absolwenta, Pana Michała Łanuszki). Zostały również przeprowadzone warsztaty dla uczniów klas pierwszych. Członkowie pozostawiają też do dyspozycji uczniów zatyczki wygłuszające do użycia podczas głośnych przerw czy w czasie pisania testów (chętnych zapraszamy do zgłoszenia się do członków projektu, bezpośrednio lub za pomocą mediów społecznościowych).
Czy wraz z tą edycją kończy się działalność projektu Głosu Ciszy?
Z pewnością nie!
O kolejnych wydarzeniach i sukcesach projektu będziemy informować na bieżąco.
XIX Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz
Bardzo miło nam donieść, że uczennica klasy 1B V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, Zuzanna Sitek, w dniach 3–4 kwietnia 2025 roku wzięła udział w XIX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle.
Konkurs, zainicjowany przez wybitną śpiewaczkę operową Stefanię Woytowicz, ma na celu promowanie twórczości polskich kompozytorów oraz rozwijanie zainteresowań muzycznych wśród młodzieży. W tegorocznej edycji uczestniczyło 92 młodych muzyków z całej Polski, reprezentujących szkoły muzyczne z różnych regionów kraju.
Młodych instrumentalistów w trzech kategoriach wiekowych i w trzech kategoriach muzycznych (fortepian, instrumenty dęte i akordeon oraz instrumenty smyczkowe i szarpane) oceniało jury w składzie: prof. Andrzej Godek (klarnet) i dr hab. Oriana Masternak (skrzypce) z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Akademię Muzyczną we Wrocławiu reprezentowali: prof. dr hab. Igor Cecocho (trąbka), prof. dr hab. Lidia Grzanka-Urbaniak (wiolonczela) oraz dr Tomasz Marut (fortepian). Natomiast Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie reprezentował dr. hab. Arkadiusz Krupa (obój).
Podczas gali finałowej, która odbyła się 4 kwietnia br., dr hab. Oriana Masternak, w imieniu jury podsumowała 19. edycję konkursu. – Słuchaliśmy wielu występów, zarówno tych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę z instrumentem, jak i tych, którzy są już prawie dorosłymi muzykami i w pełni wypowiadają się przez sztukę. Jurorów ucieszyło najbardziej to, że każdy z tych występów był inny, indywidualny – podkreśliła jurorka.
Zuzanna, będąca równocześnie uczennicą III klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie skrzypiec pani Katarzyny Balas, wykonała dwa utwory:
– Fantaisie brillante sur des motifs de l’opéra „Faust” de Gounod op. 20 Henryka Wieniawskiego (na skrzypce i fortepian),
– Kaprys nr 16 op. 1 Niccolò Paganiniego (na skrzypce solo).
W kategorii „Instrumenty smyczkowe i szarpane” oraz w swojej grupie wiekowej, Zuzanna zdobyła II miejsce ex aequo, przy czym pierwsze miejsce nie zostało przyznane.
Gratulacje Zuzanno !
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie