• Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

     • Jubileuszowa jesień piątkowiczów zapowiada się dość intensywnie. Za nami przedpremierowy pokaz filmu o prof. Barbarze Tischner, przed nami - data jeszcze nie ustalona - pokaz premierowy.

      26 listopada w Filharmonii Krakowskiej koncert poświęcony Jubileuszowi 150-lecia V LO, orkiestra zagra pod batutą prof. Antoniego Wita; szczegóły wkrótce. Czeka nas jeszcze prezentacja Księgi Jubileuszowej.

      Ale najbliższym wydarzeniem będzie koncert
      1 października 2022 r. o godz.18:00 w kościele św. Anny,
      na który zapraszają Chór V LO i sopranistka,
      abslowentka V LO Zuzanna Hwang - Cempla,

      W ramach Jubileuszu 150-lecia V LO zaplanowany jest także KONCERT ORGANOWY w wykonaniu uczniów, nauczycieli i absolwentów V Zakładu, który odbędzie się w czwartek, 27 października 2022 r. o godz. 17.00 w Kolegiacie Św. Anny. Więcej informacji już niebawem.

      ZAPRASZAMY SERDECZNIE !

     • Ogólnopolski finał konkursów „Geniallne Miejsca” i „GEEK”

     • 10 września, odbył się ogólnopolski finał konkursów „Geniallne Miejsca” i „GEEK”, organizowanych lub wspieranych przez Sekcję Informatyki Szkolnej PTI. Finały odbyły się Google Campus for Startups, mieszczącym się na terenie odrestaurowanego i rozbudowanego Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.

      Uczniowie z VLO przygotowali  prace w obu konkursach – w tym roku również (tak jak w ubiegłym) zajmując bardzo wysokie miejsca!

      W konkursie GEEK (Gry Eksperymentalne, Edukacyjne, Komputerowe) w kategorii szkół ponadpodstawowych najwyżej oceniono scenariusz przygotowany przez uczniów V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie -  Jan Miechowicz, Bartosz Bronikowski, Agata Malczyk, Julia Kramarczuk, Paweł Hondel –  scenariusz gry „Alchemia”.

      II miejsce również należało do uczniów naszego Liceum. Była to gra Genius Brain przygotowana przez zespół: Zuzanna Ślusarczyk, Maja Rakowska, Mariusz Pawlak.

      Opiekunem zespołów była prof. Beata Chodacka

      W kategorii Implementacja Gry III miejsce uzyskała gra „Piastowie na Wawelu” przygotowana przez uczennice: Sabina Gryglewska, Roksana Hybel, Amelia Łoboz, Karolina Miśkowicz.
      Opiekunami zespołu byli: prof. Beata Chodacka i prof. Stanisław Garlicki.

      Wszystkie prace zgłoszone na konkurs GEEK można zobaczyć TUTAJ

      W konkursie „Geniallne Miejsca”, w kategorii szkół ponadpodstawowych wyróżnienie otrzymała praca "Tramwaj 0" przygotowana przez Zespół: Emma Czubak, Natalia Klisiewicz Anna Karatieieva.

      Wszystkie prace zgłoszone na konkurs Geniallne Miejsca można zobaczyć TUTAJ

      Nagrody i dyplomy najlepszym zespołom wręczył Prezes PTI, Wiesław Paluszyński. Podarunki zostały ufundowane przez sponsorów obu konkursów: firmę SamsungEi SystemGDATAgenial.lyHouse of Angular.

      Prezes PTI Wiesław Paluszyński podziękował organizatorom obu inicjatyw – zarówno koordynatorom regionalnym, jak i szefom sztabów. Wśród nich podziękowania otrzymała prof. Beata Chodacka inicjatorka tych działań.

      Po lunchu dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych zorganizowane zostały zajęcia z przedstawicielami firmy House of Angular, którzy tłumaczyli specyfikę pracy przy tworzeniu nowych aplikacji – zarówno w przypadku osób zatrudnionych na stanowisku programisty, jak i specjalisty ds. UX/UI. Uczniowie szkół ponadpodstawowych zainteresowani tą tematyką mogą aplikować do programu szkoleniowego House of Angular.

      Dzięki uprzejmości firmy Samsung – nasza grupa uczniów miała okazję zwiedzić Centrum Nauki Kopernik wraz z prof. Pawłem Koszałką oraz prof. Mariolą Jachowicz.

      Gratulujemy wszystkim nagrodzonym !

    • Msza święta za prof. Andrzeja Kosa
     • Msza święta za prof. Andrzeja Kosa

     • W wakacje 25 lipca 2022 r. na cmentarzu Salwatorskim żegnaliśmy i odprowadzaliśmy na miejsce wiecznego spoczynku wieloletniego nauczyciela języka polskiego w V LO  - prof. Andrzeja Kosa

      Dla tych, którzy nie mogli być na pogrzebie oraz dla wszystkich, którzy chcieliby pomodlić się za zmarłego, odprawiona zostanie msza święta -  czwartek 22 września 2022 r. o godz. 15:00 w Kolegiacie Świętej Anny, ul. św. Anny 13, Kraków

     • Podziękowania dla firmy Ei System

     • Nowoczesne technologie stają się codziennością, dlatego w naszej szkole staramy się aby młodzież miała możliwość zapoznania się z nowoczesnymi metodami druku 3D 
      Rok szkolny rozpoczęliśmy od szkolenia nauczycieli informatyki.
      Dzięki uprzejmości firmy Ei System w naszej szkole weszliśmy w posiadanie  drukarkarek 3D
      oraz pakietu długopisów 3D.

      Serdecznie dziękujemy firmie edukacyjnej Ei System za przekazane  urządzenia
      oraz świetne szkolenie. 

      Już niebawem nasi uczniowie zaczną projektować i korzystać z drukarek i długopisów 3D na lekcjach.

     • Spotkania Wychowawców z Rodzicami

     • Zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym
      spotkania Wychowawców z Rodzicami

       

      Klasy drugie, trzecie i czwarte

      Czwartek 8 września – godz. 17:00 w salach V LO

      Klasa 2A - prof. Joanna Ciepielowska - Sala 3

      Klasa 2B - prof. Dawid Drabczyk - Sala 5

      Klasa 2C - prof. Anna Słowikowska-Bogacka - Sala 14

      Klasa 2D - prof. Tomasz Kielar - Sala 15

      Klasa 2E - prof. Anna Adamska - Sala 20

      Klasa 2F - prof. Elżbieta Opozda-Zuchmańska - Sala 17

      Klasa 2G - prof. Maciej Niemczyk - Sala 21

      Klasa 2H - prof. Jakub Kręgiel - Sala 19

      Klasa 3A - prof.  Rafał Kobylec - Sala 1 - godz. 17:30

      Klasa 3B - prof. Edyta Jantos - Sala 35

      Klasa 3C - prof. Anna Pach - Sala 24

      Klasa 3D - prof. Anetta Kapłon - Sala 22

      Klasa 3E - prof. Bogusław Kraszewski - Sala 26

      Klasa 3F - prof. Piotr Kmiecik - Sala 28

      Klasa 3H - prof. Edyta Osuch - Sala 16

      Klasa 4A - prof. Lidia Oniszczuk - Sala 13

      Klasa 4B - prof. Zdzisław Bednarek - Sala 29

      Klasa 4C - prof. Agnieszka Borcz - Sala 36

      Klasa 4D - prof. Wioletta Kaszuba - Sala 25

      Klasa 4E - prof. Jacek Dymel - Sala 32

      Klasa 4F - prof. Iwona Król - Sala 27

      Klasa 4G - prof. Paweł Słowiak - Sala 18

      Klasa 4H - prof. Katarzyna Bajer - Sala 37

     • KONDOLENCJE

     • Z żalem i smutkiem zawiadamiamy
      o śmierci naszego Ucznia, Kolegi i Przyjaciela
      Tomasza Pilikowskiego.

      Tomek Pilikowski był absolwentem V Zakładu z 2014 roku, absolwentem Wydziału Prawa WPiA UJ, aplikantem sędziowskim i czynnym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Dał się poznać jako osoba sumienna, wyjątkowo zaangażowana i oddana swoim pasjom. Jego strata jest dla nas wszystkich wielkim ciosem.

      Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 2 września, o godzinie 11:00 przy nowej bramie przy Kaplicy Ekumenicznej na Cmentarzu Batowickim w Krakowie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

     • Rozpoczęcie Roku szkolnego 2022/2023

     • 1 września

      godz. 11:00 - klasy 2, 3 i 4 - spotkania w szkole z Wychowawcami 

      godz. 12:00 - Msza święta w Kolegiacie św. Anny

      godz. 13:00 - klasy 1 - rozpoczęcie roku klas pierwszych w Filharmonii Krakowskiej przy ul.  Zwierzynieckiej 1

      godz. 14:00 - klasy 1 - spotkania w szkole z Wychowawcami

      Sale na spotkania z wychowawcami w szkole - klasy 1 sale_klasy_1.pdf

      Sale na spotkania z wychowawcami w szkole - klasy 2 sale_klasy_2.pdf​​​​​​​

      2 września

      godz. 9:00 - klasy 1 - test przypisujący do grupy językowej trzy i dwugodzinnej z języka angielskiego

      godz.10:15 - klasy 1 - test przypisujący do grupy językowej trzy i dwugodzinnej z języka niemieckiego i hiszpańskiego     • O chemicznych sukcesach uczniów V Zakładu w mijającym roku szkolnym 2021/2022

     • Tegoroczna edycja Olimpiady Chemicznej przejdzie do historii…, ale od początku.

      Większość zawodników z V Zakładu, która wzięła udział w 68. Olimpiadzie Chemicznej, rozpoczęła swoje przygotowania poprzez uczestniczenie w 5.WOW!Chem-ie, który trwał od 1 do 4 września 2021r. W trakcie warsztatów odbyły się 62 godziny (lekcyjne) zajęć: wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów, prowadzonych przez 17 członków Zespołu Warsztatów, dla około 70 uczestników. 5.WOW!Chem zakończyły - tradycyjnie - całodzienne warsztaty laboratoryjne, które odbyły się w dniu 11 września 2021r.

      Członkowie Zespołu Warsztatów podczas części laboratoryjnej. Od lewej: Bartłomiej Pawlak, Jakub Firlej, Andrzej Kałka, Damian Jędrzejowski, Martyna Wierzbik, Dominika Kaczmarczyk, Julia Piasecka, Szymon Biela, Iwona Król, Sebastian Machera, Piotr Kmiecik, Wojciech Przybylski.

      Uczestnicy zajęć laboratoryjnych – grupa podstawowa.

      Do 1. etapu 68. Olimpiady Chemicznej zostały zakwalifikowane 23 osoby, z czego 15 osób przeszło do 2. etapu – pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej po pierwszym etapie zajął Michał Lipiec (2g). Dla szkoły to też niemały sukces, gdyż wprowadziliśmy najwięcej uczniów do 2. etapu z Okręgu Krakowskiego Olimpiady, co dało nam drugie miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie startujące szkoły w kraju. 2. etap olimpiady to zawsze większy stres i rosnący poziom trudności zadań – kwalifikacja do finału daje gwarancję uzyskania 100% wyniku na egzaminie maturalnym. Osiem osób z naszej szkoły uzyskało kwalifikację do 3. etapu, co znów dało nam drugie miejsce w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie szkoły startujące i pierwsze miejsce w Okręgu Krakowskim. I znów pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej po drugim etapie zajął Michał Lipiec (2g).

      Starym zwyczajem finaliści olimpiady zawsze stali do pamiątkowych zdjęć przy pomniku Marii Skłodowskiej-Curie w gmachu Politechniki Warszawskiej w dniu części laboratoryjnej 3. etapu oraz przed wejściem na Wydział Chemii UW w dniu części teoretycznej 3. etapu – w bieżącym roku nie mogło być inaczej.

      Od lewej: Jakub Kempowski, Antoni Siwulak, Gabriela Kowacz, Mikołaj Madej, Michał Lipiec, Zuzanna Iwan, Hanna Żurek, Julia Tokarska.

      Od lewej: Mikołaj Madej, Hanna Żurek, Jakub Kempowski, Zuzanna Iwan, Antoni Siwulak, Wojciech Przybylski, Julia Tokarska, Gabriela Kowacz, Michał Lipiec.

      Ostateczne wyniki finału 68. Olimpiady Chemicznej prezentują się następująco (więcej na stronie olimpiady chemicznej: https://www.olchem.edu.pl/2022/04/28/wyniki-iii-etapu-po-odwolaniach/):

      Laureaci:

      1. Michał Lipiec (2g), 2. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      2. Julia Tokarska (3cg), 13. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      Finaliści:

      3. Jakub Kempowski (3hg), 41. miejsce, opiekunowie: dr Wojciech Przybylski, mgr Iwona Król

      4. Gabriela Kowacz (3cg), 44. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      5. Antoni Siwulak (3hg), 65. miejsce, opiekunowie: mgr Iwona Król, dr Wojciech Przybylski

      6. Hanna Żurek (3c), 82. miejsce, opiekunowie: dr Wojciech Przybylski, mgr inż. Piotr Kmiecik

      7. Zuzanna Iwan (3f), 88. miejsce, opiekunowie: mgr Iwona Król, dr Wojciech Przybylski

      8. Mikołaj Madej (3c), 90. miejsce, opiekun: dr Wojciech Przybylski

      Pod względem liczby osób – uczestników finału olimpiady – oraz ich wyników osiągnęliśmy duży sukces: zajęliśmy 3. miejsce w nieoficjalnej klasyfikacji szkół Olimpiady Chemicznej. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Dwoje laureatów: Michał Lipiec oraz Julia Tokarska zostali zakwalifikowani na obóz przygotowawczy do 54. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej! – tylko V Zakład z Krakowa może się pochwalić takim wynikiem J.

      Od lewej: dr hab. Ewa Poboży, prof. UW – Sekretarz Naukowy Olimpiady, Adam Sukiennik, Julia Tokarska, Michał Lipiec, Piotr Skubis, Karol Illinicz Zeydel, Dominik Duch, Aleksandra Kawka, Roman Buksak, prof. dr hab. Mark Orlik – Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej.

      W wyniku dodatkowego postępowania kwalifikacyjnego Julia Tokarska została rezerwową zawodniczką, a Michał Lipiec został reprezentantem Polski na 54. Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną, 54.IChO, (https://www.icho2022.cn/), która z powodu obostrzeń pandemicznych odbyła się w trybie zdalnym. Na wyniki Olimpiady czekaliśmy z niecierpliwością – do dnia 18 lipca b.r. Michał miał w swojej kolekcji już dwa medale IChO: brązowy oraz srebrny – aż wreszcie podczas ceremonii zakończenia okazało się, że zdobył ten brakujący: złoty medal! To pierwszy w historii złoty medal dla Zakładnika ze Studenckiej na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej! – Wielkie brawa dla Michała! O oficjalnych wynikach można przeczytać również tutaj: https://www.olchem.edu.pl/2022/07/21/uroczystosc-zakonczenia-54-miedzynarodowej-olimpiady-chemicznej-54-icho/.

      W mijającym roku szkolnym uczniowie brali również udział w wielu ogólnopolskich konkursach chemicznych, między innymi: Konkursie Chemicznym Trzech Wydziałów Politechniki Łódzkiej (wyniki tutaj: https://kch3w.p.lodz.pl/), Konkursie Chemicznym Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (wyniki tutaj: http://www.konkurschemiczny.ch.pw.edu.pl/index.php?id=aktualnosci), Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej Dla Szkół Ponadpodstawowych (wyniki tutaj: https://www.edukator.pl/konkurschemia/).

      Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy, a absolwentom życzymy wytrwałości i pasji w szlifowaniu swoich (chemicznych i nie tylko) talentów na dalszych etapach edukacji.

    • Srebro w 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej
     • Srebro w 19. Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej

     • Wielkie gratulacje dla Wojciecha Szota, ucznia klasy 3E, który zdobył srebrny medal w 19. Miedzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki - IOL

      IOL jest jedną z 13 międzynarodowych olimpiad naukowych dla uczniów szkół średnich i odbywa się corocznie od 2003 roku. Każdego roku zespoły młodych językoznawców z całego świata zbierają się i sprawdzają swoje umysły w najtrudniejszych na świecie zagadkach językowych.

      W tym roku Wyspa Man (wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim między Wielką Brytanią a Irlandią) została wybrana na gospodarza 19. Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej w dniach 25-29 lipca 2022 r.

      Jury przyznało 59 medali (9 złotych, 23 srebrnych i 27 brązowych) spośród 184 uczestników, a także 32 wyróżnienia, 6 pucharów drużynowych, 0 pucharów drużynowych za najwyższą średnią ocen oraz 10 nagród za najlepsze rozwiązania. 

      Więcej o konkursie i wynikach można przeczytać TUTAJ

     • 6. Wewnątrzszkolne Olimpijskie Warsztaty Chemiczne

     • 6.WOW! Chem :-)

      czyli:

      Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas rozpoczynających i kontynuujących naukę w V Zakładzie przy Studenckiej na warsztatowe zajęcia olimpijskie w terminie 30 sierpnia do 3 września 2022r.

      Celem zajęć jest wstępne przygotowanie do 69. Olimpiady Chemicznej w roku szkolnym 2022/2023.

      Jeśli jesteś laureatką/-em lub finalistką/-ą konkursu chemicznego lub jesteś zafascynowana/-y chemią i chcesz sprawdzić swoje możliwości i weź udział w Warsztatach

      6. WOW!Chem :-)

      Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym: WOW.Chem.VLO@gmail.com do dnia 25 sierpnia 2022 r. (termin nieprzekraczalny). W tytule maila ze zgłoszeniem proszę wpisać: 6.WOW!Chem, a w treści maila proszę podać: Imię i nazwisko oraz klasę (dane zostaną poddane weryfikacji). 27 sierpnia 2022 r. zostanie wysłana wiadomość ze szczegółowym harmonogramem zajęć na wskazany adres mailowy uczestnika.

                                                Wojciech Przybylski
      wraz z Zespołem 6. WOW!Chem :-)

     • Praca Sekretariatu V LO w czasie wakacji

     • Dyrekcja V Liceum Ogólnokształcącego

      im. A. Witkowskiego  Krakowie

      uprzejmie informuje, że w okresie wakacji

      sekretariat szkoły

      będzie czynny dla stron

      w następujących terminach:

       

      - 04 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 07 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 11 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 14 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 18 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 21 lipca 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 02 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 04 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 08 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 11 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 16 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 18 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 22 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 25 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

      - 29 sierpnia 2022r. w godz. 10.00 – 13.00

     • Rekrutacja do V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie

     • IV ETAP

      ZE WZGLĘDU NA POGRZEB NAUCZYCIELA V LO prof. Andrzeja Kosa (25 lipca) 
      BARDZO PROSIMY WYBIERAJĄCYCH SIĘ NA POTWIERDZENIE WOLI
      W PONIEDZIAŁEK 25 LIPCA O PRZYBYCIE
      W GODZ. 9:00 - 11:00 LUB 14:00 - 15:00

      Potwierdzanie woli podjęcia nauki w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów klas pierwszych odbywać się bedzie we wskazanych salach V LO (informacje o przydzielonych salach podane zostaną w holu szkoły)

      Wymagane dokumenty:

      1.         oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,

      2.         oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu po szkole podstawowej,

      3.         dwa zdjęcia (na odwrocie podpisanych ołówkiem imieniem i nazwiskiem),

      4.         kserokopia skróconego aktu urodzenia ucznia,

      5.         karta zdrowia ucznia (do odbioru w gabinecie medycznym macierzystej szkoły)

      Terminy potwierdzania woli:

      20 lipca (środa)  godz.10.00-14.00

      21 lipca (czwartek) godz. 10.00-12.00

      25 lipca (poniedziałek) godz. 12.00-15.00

       

      więcej informacji znajduje się  na stronie internetowej się w zakładce dla kandydatów:
      https://v-lo-krakow.edupage.org/a/harmonogram

     • Świadectwa maturalne

     • data: 01.07.2022r.

      5 lipca w godzinach 10:00 - 12:30

      zapraszamy Absolwentów
      na rozdanie świadectw maturalnych przez Wychowawców.

      Klasa 3Ag – prof. Stanisław Garlicki – sala 32
      Klasa 3Bg – prof. Agnieszka Wojtasiewicz – sala 29
      Klasa 3Cg – prof. Aleksandra Bałucka-Grimaldi – sala 3
      Klasa 3Dg – prof. Agnieszka Olszewska-Rabiega – sala 5
      Klasa 3Eg – prof. Małgorzata Berkowicz-Małek – sala 22
      Klasa 3Fg – prof. Agnieszka faryna – sala 20
      Klasa 3Gg – prof. Jacek Studnicki – sala 21
      Klasa 3Hg – prof. Elżbieta Piekarska – sala 19