W dniach 28–29 marca 2025 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Wydarzenie to, objęte honorowym patronatem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Edukacji, zgromadziło 60 najlepszych uczestników z całego kraju. Wśród nich znaleźli się reprezentanci naszego liceum – Magdalena Sykała z klasy 2H oraz Miłosz Bobka z klasy 4E. Po dwudniowych, wieloetapowych eliminacjach, Miłosz Bobka zajął VI miejsce w Polsce i uzyskał prestiżowy tytuł laureata, zaś Magdalena Sykała zdobyła zaszczytny tytuł finalistki.
Sukces uczniów V LO w finale Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości!
„Powiedz mi – a zapomnę,
Pokaż mi – a zapamiętam,
Pozwól mi zrobić – a zrozumiem.”
Konfucjusz
W dniach 28–29 marca 2025 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Wydarzenie to, objęte honorowym patronatem Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Edukacji, zgromadziło 60 najlepszych uczestników z całego kraju.
Wśród najlepszych znaleźli się reprezentanci naszego liceum – Magdalena Sykała z klasy 2H oraz Miłosz Bobka z klasy 4E. Ich obecność w finale poprzedziły wieloetapowe eliminacje: szkolne i okręgowe, które wyłoniły najbardziej utalentowanych młodych pasjonatów wynalazczości.
Etap ogólnopolski składał się z trzech części – dwóch pisemnych i jednej ustnej. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko rozległą wiedzą z zakresu prawa własności przemysłowej i historii wynalazków, lecz także umiejętnością twórczego i analitycznego myślenia.
W części drugiej uczniowie rozwiązywali cztery zadania problemowe, wymagające m.in. opracowania opisu projektu wynalazczego, praktycznego zastosowania przepisów prawa, a także znajomości kluczowych wynalazków i ich twórców. Było to prawdziwe wyzwanie wymagające zarówno wiedzy, jak i kreatywności.
Miłosz Bobka zajął VI miejsce w Polsce i uzyskał prestiżowy tytuł laureata, zaś Magdalena Sykała zdobyła zaszczytny tytuł finalistki.
Opiekunem uczniów w czasie olimpiady była Pani Profesor Małgorzata Berkowicz-Małek, która już od dwóch lat wkłada całe serce w pomoc uczestnikom w przygotowaniach do olimpiady.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom oraz Pani Profesor Małgorzacie Berkowicz-Małek ogromnego sukcesu oraz determinacji, z jaką dążyli do celu. Jesteśmy dumni, że tak wspaniale reprezentowali V Liceum Ogólnokształcące na arenie ogólnopolskiej!
Gratulacje!
Przemyślenia uczestników etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości:
Magdalena Sykała
„Jako uczennica profilu mat-biol-chem, udział w tej olimpiadzie był dla mnie ogromnym wyzwaniem – musiałam nauczyć się interpretować skomplikowany język prawniczy i zrozumieć ustawę, która była zupełnie poza moją strefą komfortu. To wymagało dużego nakładu pracy i logicznego myślenia, ale było warto – zdobycie tytułu finalistki to dla mnie ogromny sukces i satysfakcja.”
Miłosz Bobka
„Udział w Olimpiadzie był dla mnie bardzo wartościowym przeżyciem, które przede wszystkim pozwoliło mi znalazaeźć nowe zainteresowania. Nauka do olimpiady wymagała dużego nakładu pracy oraz poświęcenia sporej ilości czasu, aczkolwiek dała mi bardzo dużo satysfakcji i pozwoliła nabyć wiele praktycznych umiejętności z zakresu prawa, które mam nadzieję wykorzystać w przyszłości.”