• Projekt społeczny uczniów klasy 3A - "Głos Ciszy"
     • Projekt społeczny uczniów klasy 3A - "Głos Ciszy"

     • Data: 15.01.2024r.

      Jesteśmy grupą pięciorga uczniów V LO w Krakowie, którzy tworzą zespół projektu społecznego „Głos Ciszy”, realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

      Celem naszego projektu jest zwiększenie świadomości i wiedzy w społeczeństwie na temat szeroko pojętej wrażliwości sensorycznej oraz zaburzeń przetwarzania sensorycznego, w tym podwrażliwości oraz nadwrażliwości. Poruszamy problematykę różnorodności sposobów odbierania bodźców zmysłowych oraz między innymi tematy takie jak przebodźcowanie, które w różnych momentach może dotyczyć każdego człowieka.

      Szczególnie zależy nam na tym, aby oddać głos osobom na co dzień doświadczającym problemów na tle wrażliwości sensorycznej. Często spotykają się one z niezrozumieniem swoich odczuć przez innych ludzi oraz z niemożliwością zaspokojenia swoich potrzeb w nieprzyjaznych sensorycznie środowiskach. Chcemy wobec tego dawać wsparcie oraz tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której edukacja, akceptacja i wzajemne zrozumienie stoją na pierwszym miejscu.

      Zależy nam na tym, aby przesłanie „Głosu Ciszy” miało jak największy zasięg i docierało do dużej ilości osób z wielu środowisk. Z tego względu nasze treści przedstawiamy w różnorodnie przyswajalnych formach - od tych ściśle edukacyjnych, po takie przekazujące równie ważne informacje w sposób luźniejszy, czasem nieco humorystyczny i pokazujący różne aspekty problematyki. Słuchamy też nieustannie naszych odbiorców i tworzymy treści w oparciu o ich potrzeby.

      W zakres naszych działań wchodzą między innymi:

      • stała działalność w mediach społecznościowych (Instagram, TikTok, Facebook)
      • rozmowy z osobami doświadczającymi problemów związanych z wrażliwością sensoryczną 
      • wywiady ze specjalistami (podcast na Spotify)
      • przeprowadzenie cyklu warsztatów dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
      • organizacja wykładów dla uczniów
      • relacje z miejsc związanych z integracją sensoryczną oraz polecenia miejsc sensorycznie przyjaznych
      • przeprowadzenie ankiety określającej poziom świadomości społecznej na tematy wrażliwości i zaburzeń przetwarzania sensorycznego oraz badającej powszechność występowania problemów na tym tle
      • wprowadzanie realnych ułatwień i pomocy dla osób mierzących się z trudnościami w kontekście wrażliwości sensorycznej
      • organizacja co najmniej kilku spotkań społeczności uczniowskiej V LO w Krakowie, w ramach grupy wsparcia, podczas których możliwe będzie między innymi dzielenie się swoimi przeżyciami oraz sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w kontekście wrażliwości sensorycznej i dbania o swoje zdrowie psychiczne.

      Projekt „Głos Ciszy” objęty jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego - Witolda Kozłowskiego, Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie - Stanisława Pietrasa, Rady Rodziców oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

      Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety:

      https://docs.google.com/forms/d

      Linki do wszystkich naszych mediów:

      https://linktr.ee/glosciszy.zzt

      Facebook:

      https://www.facebook.com/profile.php

      Instagram:

      https://www.instagram.com/glos.ciszy

      Spotify:

      https://open.spotify.com

      TikTok:

      https://www.tiktok.com/@glos.ciszy

      Autorzy projektu:
      Alicja Murzańska, Gabriela Zielińska, Hanna Wojdowska, Emilia Małysa, Ros Argasiński

     • Kondolencje

     • Pogrzeb odbędzie się w piatek 19 stycznia 2024 r. o godz. 11:40 w Krakowie
      na Cmentarzu Batowickim
      w Kaplicy mniejszej od strony ul. Reduta

    • Mistrzostwa V LO w układaniu kostki Rubika
     • Mistrzostwa V LO w układaniu kostki Rubika

     • 12 stycznia  odbyły się  mistrzostwa V Liceum w szybkim układaniu Kostek Rubika na czas w 5 różnych konkurencjach: kostki 2x2, 3x3, 4x4, Pyraminx oraz Skewb.

      Najmniejszą kostkę uczniowie układali w niespełna 4 sekundy, a największą w 10 sekund!
      Specjalną kategorią było układanie kostki z zamkniętymi oczami.

      Zawody zostały zorganizowane przez uczniów: Jakuba Turczyka (3D), Wojciecha Klimka (3D) i Jakuba Sykulskiego (3E), pod czujnym okiem Pana prof. Tomasza Kielara.

      Wielkie gratulacje dla zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników!

       

      Wystartowało łącznie 24 zawodników, którzy walczyli o tytuł mistrza szkoły.
      Wyniki prezentowały się następująco:

      Kostka piramidka:

      3. Jakub Sykulski 3E

      2. Jan Krzanowski 4D

      1. Jakub Turczyk 3D

      Kostka 2x2:

      3. Maciej Pasieka 4A

      2. Jakub Turczyk 3D

      1. Jakub Sykulski 3E

      Kostka 3x3 z zamkniętymi oczami:

      3. Jakub Sykulski 3E

      2. Jan Krzanowski 4D

      1. Jakub Turczyk 3D

      Kostka 4x4:

      3. Maciej Pasieka 4A

      2. Jakub Turczyk 3D

      1. Jan Krzanowski 4D
       

      Tradycyjna kostka 3x3

      3. Paweł Zatorski 1G

      2. Jan Krzanowski 4D

      1. Maciej Pasieka 4A

      Dziękujemy wszystkim zawodnikom, kibicom i staffowi, dzięki którym te zawody nie byłyby możliwe. Wszystkim zdjęcia tutaj: 

      https://photos.app.goo.gl/RJC9MLLpUqc1E3qNA
      oraz krótka relacja z mistrzostw w telewizji internetowej: telewizjakrakow.plę

    • Ranking szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2024"
     • Ranking szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2024"

     • Miesięcznik "Perspektywy" po raz 26 przygotował Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Pod uwagę brano sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. 

      Gala wręczania dyplomów najlepszym szkołom z udziałem Barbary Nowackiej, Minister Edukacji, odbyła się 11 stycznia  na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

      Wśród Liceów nasza szkoła zajęła II miejsce w Polsce !

      Drodzy Nauczyciele, Uczniowe, Rodzice - wielkie gratulacje
      i gorące podziekowania za pracę i trud włożone w tak wysokie osiągnięcie !

      Więcej o rankingu można przeczytać: PERSPEKTYWY

      Transmisja z Gali: TUTAJ!

      Galeriz zdjęć z gali: TUAJ!

      Piszą o Nas: gazetakrakowska.pl i krknews.pl

      Mówimy o Nas: TUTAJ!

      autor zdjęć:Anita Kot, Perspektywy

      Autor filmu: Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

       

      Ranking najlepszych liceów i techników 2024

      Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum). Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024 został przygotowany już po raz dwudziesty szósty.

      W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). W pełnej wersji publikacji dostępnej na stronie Perspektywy.pl Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

      Gala wręczenie dyplomów najlepszym szkołom z udziałem Barbary Nowackiej, Minister Edukacji, odbędzie się 11 stycznia o godz. 12.00 na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i była transmitowana bezpośrednio.

      Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2024 i Rankingu Techników 2024 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2024, Rankingu Maturalnego Techników 2024 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2024.

      - Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

      Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczył prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

      - Wszyscy należymy do szkoły, szkołę współtworzymy i za nią odpowiadamy, ponieważ szkoła interesuje i angażuje na pewnym etapie życia każdego z nas. To sprawia, że stanowi kluczowy, a zarazem niezmiernie wrażliwy składnik życia państw i społeczeństw – podkreśla prof. Koziołek, apelując zarazem by tworzyć wpływowe lobby zatroskanych stanem polskiej edukacji.

      Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

      Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.

      Najlepsze szkoły w XXVI Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2024

      OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2024

      1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
      2. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
      3. XIII LO w Szczecinie
      4. Uniwersyteckie LO w Toruniu
      5. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
      6. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
      7. 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie
      8. VIII LO im. Władysława IV w Warszawie
      9. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie
      10. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
      11. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
      12. II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
      13. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie
      14. I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
      15. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku

      OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2024

      1. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
      2. Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie
      3. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie
      4. Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
      5. Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu
      6. Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie
      7. Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu
      8. Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze
      9. Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie
      10. Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie

      RANKING MATURALNY LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2024

      1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
      2. IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
      3. 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie
      4. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
      5. VIII LO im. Władysława IV w Warszawie

      RANKING MATURALNY TECHNIKÓW 2024

      1. Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie
      2. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
      3. Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
      4. Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie
      5. Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

      RANKING LICEÓW WARSZAWSKICH 2024

      1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
      2. 2 Społeczne LO z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie
      3. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie

      NAJLEPSZE SZKOŁY W WOJEWÓDZTWACH 2024

      WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
      1. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
      2. Technikum nr 10 im. Fryderyka Joliot-Curie we Wrocławiu

      WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE
      1. Uniwersyteckie LO w Toruniu
      2. Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy

      WOJEWÓDZTWO LUBELSKIE
      1. Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
      2. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie

      WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE
      1. I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze
      2. Technikum nr 1 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze

      WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
      1. I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
      2. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie

      WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
      1. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
      2. Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie

      WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
      1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
      2. Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie

      WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE
      1. Publiczne LO nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu
      2. Publiczne Technikum nr 5 w Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu

      WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE
      1. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu
      2. Technikum nr 6 w Zespole Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

      WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
      1. II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
      2. Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

      WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
      1. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
      2. Technikum Łączności nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Gdańsku

      WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
      1. V LO w Bielsku-Białej
      2. Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju

      WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIE
      1. LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach
      2. Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowej

      WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
      1. Uniwersyteckie XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie
      2. Technikum nr 8 w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie

      WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
      1. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
      2. Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

      WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE
      1. XIII LO w Szczecinie
      2. Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie

      Ranking opublikowany został 11 stycznia 2024 roku na łamach miesięcznika „Perspektywy” i na stronie www.perspektywy.pl​​​​​​​

     • Srebrny medal slalomu giganta Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP) w narciarstwie alpejskim

     • Zosia Sarzyńska z klasy 2C podwójną srebrną medalistką
      slalomu giganta Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP)
      w narciarstwie alpejskim w Krynicy Zdrój

      W poniedziałek i wtorek (8-9 stycznia) odbyła się III edycja Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz. Alpejki i alpejczycy rywalizowali w slalomie gigancie w ośrodku Jaworzyna Krynicka. Stawka zawodów była podwójnie duża, bo oprócz medali i punktów do klasyfikacji generalnej, zawodnicy walczyli również o możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych zawodach dla dzieci. W ciągu dwóch dni zawodów Zofia Sarzyńska - uczennica klasy 2C dwa razy wywalczyła srebrny medal w slalomie gigancie w kategorii Juniorka Młodsza.

      Sukcesy Zosi dały jej tym samym kwalifikację na międzynarodowe zawody dla dzieci FIS w Rickach (Czechy), Vratnej (Słowacja) i Folgarii (Włochy). Te ostatnie, Alpe Cimbra, są uznawane za nieoficjalne mistrzostwa świata Juniorów Młodszych i potrwają od 28 stycznia do 3 lutego.

      Gratulujemy i Trzymamy kciuki za udane starty naszej alpejki!

      Źródło: polskmistrz.pl

      dekoracja po dwóch dniach zawodów

     • Spotkanie wychowawców z Rodzicami

     • Zapraszamy na spotkanie Wychowawców  z Rodzicami.
      Spotkanie z Wychowawcami odbędzie się w czwartek, 11 stycznia o godz. 17:00
      Dyżur wszystkich uczących -  od godz.17:30 w pokoju nauczycielskim i kantorkach.

      1A - sala 14 - prof. Katarzyna Bajer

      1B- sala 35 - prof. Katarzyna Bocian

      1C- sala 22 - prof. Mariola Jachowicz

      1D- sala 25 - prof. Wioletta Kaszuba

      1E- sala 13C - prof. Jacek Studnicki

      1F- sala 24 - prof. Agnieszka Olszewska-Rabiega

      1G- sala 29 - prof. Paweł Słowiak

      1H- sala 36 - prof. Michał Kołdras

      2A- sala 32 - prof. Stanisław Garlicki

      2B- sala 3 - prof. Agnieszka Faryna

      2C- sala 27 - prof. Wojciech Przybylski

      2D- sala 21 - prof. Jacek Skoczylas

      2E- sala 1 - prof. Paweł Koszałka

      2F- sala inf2 -  prof. Beata Chodacka

      2G- sala 5 -  prof. Magdalena Mazuga Millan

      2H- sala 19 -  prof. Elżbieta Piekarska

      3A- sala 23 - prof. Joanna Ciepielowska-Błasiak

      3B- sala inf1 - prof. Dawid Drabczyk

      3D- sala 37 - prof. Tomasz Kielar

      3E- sala 15 - prof. Anna Adamska

      3F- sala 17 - prof. Elżbieta Opozda-Zuchmańska

      3G- sala 13A - prof. Maciej Niemczyk

      3H- sala 13 - prof. Jakub Kręgiel

      4A- sala 2 - prof.  Rafał Kobylec

      4B- sala 20 - prof. Edyta Jantos

      4D- sala 26 - prof. Anetta Kapłon

      4E- sala 31 - prof. Bogusław Kraszewski

      4F- sala 28 - prof. Piotr Kmiecik

      4G- sala 18 - prof. Krzysztof Stolarski

      4H- sala 16 - prof. Edyta Osuch

     • Mistrzostwa Świata IDO - International Dance Organization

     • W dniach 27.11.2023-03.12.2023 r. w miejscowości De Panne, w Belgii odbyły się Mistrzostwa Świata IDO (International Dance Organization) w kategoriach tanecznych: Jazz, Ballet, Modern and Contemporary.

      W mistrzostwach uczestniczyło 3667 tancerzy z 33 krajów i pięciu kontynentów, w tym również uczennica klasy 1D Maria Łabno, która zdobyła brązowy medal i tytuł II Vice-Mistrzyni Świata w kategorii Junior Jazz Dance Formation.

      Maria reprezentowała klub taneczny Gapsteam z Krakowa.IDO (International Dance Organization) – to Międzynarodowa Organizacja Tańca zrzeszającą ponad 250 000 tancerzy ze wszystkich kontynentów.

      Strona z oficjalnymi wynikami:

      https://www.ido-dance.com

      Artykuł o mistrzostwach:

      https://www.ido-dance.com

       

      Autor zdjęć: Filip Gwiżdż 

     • Spotkanie świąteczne

     • 21 grudnia tradycyjnie jak co roku w naszej szkole odbyło się wspólne spotkanie przedświąteczne.

      Dziękujemy bardzo wszystkim za przybycie, wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz za rozmowy pokoleniowe.

      Autor zdjęć: Agata Brezdeń i Piotr Kmiecik

     • Cudowne wspomnienia z Koncertu

     • W poniedziałek i wtorek 18 i 19 grudnia odbyły się 3 koncerty Świąteczne. 
      Bardzo dziękujemy Pani prof. Annie Pach oraz Panu prof. Pawłowi Koszałce za zorganizowanie i przeprowadzenie koncertu, który jest już od kilkunastu lat w naszej szkole tradycją 
      Dziękujemy bardzo wszystkim wykonawcom za wspaniałe wrażenia oraz przybyłym gościom za gromkie oklaski.

      Autor zdjęć: Agata Brezdeń i Marek Kordylewski

    • Koncert Gwiazdkowy - 2023
     • Koncert Gwiazdkowy - 2023

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich Zakładników, a także Nauczycieli,
      Absolwentów oraz Gości
      do Auli naszej szkoły
      na tegoroczny Koncert Gwiazdkowy!

      Osoby uczące się w V LO zapraszamy w poniedziałek 18.12 o godzinie 14:00 (klasy 1 i 2)
      oraz we wtorek 19.12 o godzinie 13:00 (klasy 3 i 4),
      natomiast koncert dla Gości i Absolwentów odbędzie się we wtorek 19.12 o godzinie 16:30.

      Tradycyjnie utwory zaprezentowane zostaną przez uczniów oraz nauczycieli V LO. 

      Bilety dla uczniów dostępne będą u przewodniczących klas (każda klasa otrzymała taką samą pulę biletów) w cenie min 10 zł. Nauczyciele, Absolwenci oraz osoby spoza szkoły mogą rezerwować bilety poprzez wypełnienie formularza znajdującego się w poniższym linku (tutaj minimalna opłata za bilet wynosi 20 zł, ilość miejsc ograniczona).

      FORMULARZ:   https://forms.gle/Xc1bXaEYyB5tHvDK8

      Koncert Gwiazdkowy jest wydarzeniem charytatywnym - środki zebrane ze sprzedaży biletów oraz podczas koncertów zostaną przekazane Hospicjum św. Łazarza. 

      Wesołych Świąt!!

      SU V LO

      *Zdjęcie znajdujące się na plakacie zostało wykonane podczas zeszłorocznego koncertu. Na pierwszym planie znalazła się Julia Pogorzelska*

     • Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych - 14 lat

     • Ada Skrzypek - uczennica klasy 1H - w dniach 9-10.grudnia uczestniczyła w Poznaniu w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych - 14 lat - w pływaniu.

      Zajęła następujące miejsca w konkurencjach:
      - 50 m stylem grzbietowym - 4 miejsce
      - 100 m stylem grzbietowym - 4 miejsce
      - 200 m stylem grzbietowym - 4 miejsce
      - 100 m stylem motylkowym - 4 miejsce

      Gratulacje!

     • KOLEJNY NABÓR WNIOSKÓW DO STYPENDIUM MOJE K5 IM. PIOTRA KUCA

     • Drodzy Uczniowie – Piątkowicze!

      Mamy zaszczyt ogłosić, że w tym roku szkolnym odbędzie się kolejna edycja Stypendium Moje K5 im. Piotra Kuca. Stypendium kierowane jest do uczniów klas drugich, trzecich i czwartych V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. 

      Niezależnie od stypendium przyznawanego na zasadach ogólnych, istnieje możliwość uzyskania Stypendium Fundatorskie im. Sebastiana Mizery oraz Stypendium Fundatorskiego im. Tomasza Pilikowskiego. Każdy kandydat ubiegający się o stypendium zgłasza się jednocześnie do konkursu o stypendia fundatorskie.

      Termin składania wniosków upływa 24 grudnia 2023 roku. Wnioski składa się w formie elektronicznej przesyłając je na wskazany adres e-mail.

      Chcesz się zgłosić - zobacz TUTAJ

     • konkurs: „Moja Szymborska”

     • Wspaniała inicjatywa konkursu informatyczno-polonistycznego okazała się niezwykle inspirującym wyzwaniem dla naszych uczniów. Konkurs polegał na stworzeniu materiału wideo w ramach dwóch kategorii: "Moja Szymborska i jej miejsca" oraz "Moja Szymborska". W konkursie wzięli udział Uczniowie z trzech klas trzecich naszej szkoły. Wszystkie prace zostały przygotowane na lekcjach informatyki.

      Wśród zgłoszonych prac trzy zostały nagrodzone:

      • Praca pt. "Portret Kobiecy" autorstwa Ros Agnieszki Argasińskiej i Emilki Małysy z klasy 3A, zajęła zaszczytne drugie miejsce w temacie 2.
      • A praca zatytułowana "Dłoń" autorstwa Alicji Murzańskiej, Gabrieli Zielińskiej i Hani Wojdowskiej z klasy 3A, została wyróżniona w tej samej kategorii.
      • Uczennice z klasy 3F: Barbara Drabczyk, Hania Stycuła, Julia Domagała i Daria Sobczyk, przygotowały pracę pod tytułem "Nasza perspektywa", za którą otrzymały wyróżnienie w kategorii 1.

      Cieszymy się z zaangażowania naszych uczniów oraz ich kreatywności w interpretowaniu i prezentowaniu twórczości Wisławy Szymborskiej.
      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za włożoną pracę i pasję, które zaowocowały tak znakomitymi pracami.

      Prace naszych uczniów, te nagrodzone i nie tylko można zobaczyć na stronie: wakelet.com

      Dziękujemy pani prof. Beacie Chodackiej za wsparcie uczniów ich w realizacji tego projektu.

      Gratulacje !

     • Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

     • Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych za nami.
      Dziękujemy wszystkim za obecność!

      Dziekujemy Panu prof. Rafałowi Kobylcowi za organizację, Pani dyrygent Ewie Pasek i Chórowi V LO za piekne śpiewanie, Panu prof. Piotrowi Kmiecikowi za granie na fortepianie i wszystkim uczestnikom za obecność i wspólne śpiewanie.

      Autor zdjęć: Agata Brezdeń i Piotr Kmiecik

     • „Mistrz matury” - Mistrzowie egzaminów nagrodzeni

     • W dniu wczorajszym w  o godz. 9:00 w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 3-4) odbyło się spotkanie laureatów nagród z Panem Prezydentem Jackiem Majchrowskim.

      Nagrody trafiły łącznie do 47 uczniów. Mistrzami matury zostało 38 absolwentów, którzy na egzaminach maturalnych (wszystkich obowiązkowych i minimum dwóch dodatkowych) uzyskali z każdego z nich co najmniej 92 procent. To rekordowa liczba laureatów w historii przyznawania tego wyróżnienia. Wśród nagrodzonych uczniów z V LO są:

      Klara Dej kl.4A
      Piotr Dryja kl.4A
      Aleksandra Fijałek kl.4B
      Jagoda Flejmer kl.4G
      Paweł Korniak kl.4A
      Maria Majkowska kl.4C
      Natasza Marzec kl.4A
      Adrianna Mazur kl.4B
      Philippe Michno kl.4C
      Marta Muskus kl.4C
      Anna Rachwał kl.4F
      Aleksandra Rozmus kl.4G
      Seweryn Stempak kl.4F
      Łukasz Śliz kl.4B
      Alicja Waszczuk kl.4B
      Maksymilian Wdowiarz-Bilski kl.4E
      Maria Ziebura kl.4F

      Gratulacje!

      Więcej o uroczystości można pzreczytać na stronie: krakow.pl

      Autor zdjęć: Tomasz Rachwał, tata Anny Rachwał z klasy 4F