Marek Wałęga uczeń klasy 2E została laureatem 3 miejsca w Olimpiadzie Statystycznej.
Gratulacje !
Marek Wałęga uczeń klasy 2E została laureatem 3 miejsca w Olimpiadzie Statystycznej.
Gratulacje !
26.03.2024r.
Pływalnia Myślenice
Konkurencja 50m styl grzbietowy dziewcząt, 28 startujących:
1. miejsce zajęła Ada Skrzypek kl.1H
2. miejsce zajęła Magdalena Stanek kl. 2C
Konkurencja 50m styl motylkowy dziewcząt, 20 startujących:
miejsce Wiktoria Kościarz kl.1H
fot. Monika Kabłak-Ziembicka
W dniach 22 – 27 marca 2024 r. w Domu Wczasowym "Stalownik" nad Jeziorem Rożnowskim odbył się olimpijski obóz matematyczno – informatyczny organizowany przez III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie. Obóz zwyczajowo odbywa się przed finałem Olimpiad: Matematycznej i Informatycznej stąd jego tradycyjna nazwa Wyjazdowe Warsztaty Finałowe. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, zaś jego partnerami zostały międzynarodowe firmy: IBM i Cloudinary.
W obozie wzięło udział 106 uczestników, z czego 56 uczniów V LO w Krakowie, 38 uczniów III LO w Tarnowie oraz 12 z zaprzyjaźnionych szkół: II LO w Dębicy (2 osoby), ZSO Sióstr Prezentek w Rzeszowie (2 osoby), Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie (2 osoby), Technikum Łączności w Krakowie (4 osoby), Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie (1 osoba) oraz SP w Strzyżowie (1 osoba).
Uczniowie pracowali w czterech grupach z czego trzy dotyczyły Olimpiady Informatycznej i jedna Olimpiady Matematycznej. Grypa matematyczna oraz jedna z grup informatycznych składały się prawie wyłącznie z tegorocznych finalistów obu olimpiad: 13 z OM i 16 z OI, którzy w najbliższych dniach będą walczyć o najwyższe laury z informatyki i matematyki. Ponadto. w finałowej grupie informatycznej znajdowały się 4 osoby, które jednocześnie są finalistami z matematyki. Z kolei znaczna część uczestników pozostałych grup informatycznych brała udział co najmniej w II etapie OI. Poziom merytoryczny obozu był niezwykle wysoki, a w każdej z grup codziennie odbywały się zmagania konkursowe wzorowane na zawodach olimpijskich.
Zwycięzcami klasyfikacji ogólnej w poszczególnych grupach zostali:
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Wojewoda Małopolski, IBM oraz Cloudinary, których podczas ceremonii zakończenia obozu reprezentowali: Sławomir Kumka – Director of Software Development (FinOps | AI | Managing Director of IBM Software Lab in Poland | MBA), Joanna Janusz – Senior Software Development Manager at IBM, Michał Sordyl – Software Development Team Leader at Cloudinary oraz Adrianna Szulc – Talent Acquisition and People Experience at Cloudinary. Ponadto, uczestnicy, którzy zajęli 1 miejsca otrzymali pamiątkowy medal Dyrektora III LO w Tarnowie.
Kadrę obozu stanowili: dr Lech Duraj (Wydział Informatyki UJ), Filip Konieczny (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Rafał Pyzik (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Piotr Zieliński (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Karol Bielaszka (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Jacek Markiewicz (absolwent III LO w Tarnowie, student UJ), Grzegorz Ryn (absolwent V LO w Krakowie, student UJ), Krzysztof Cholewa (III LO w Tarnowie), Łukasz Drukała (absolwent V LO w Krakowie, student UJ), Tomasz Kulis (absolwent V LO w Krakowie, student UJ), a także: Robert Zieliński (nauczyciel III LO w Tarnowie), Marcin Radwański (nauczyciel III LO w Tarnowie), Paweł Koszałka (nauczyciel V LO w Krakowie oraz ZSŁ w Krakowie), Marcin Dudziak (nauczyciel II LO w Dębicy) oraz Leon Plebanek (nauczyciel III LO w Tarnowie).
Podczas obozu jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać czterech wykładów specjalistów z firmy IBM i dowiedzieć się m.in. jak działają komputery kwantowe, jak powstają aplikacje z nowoczesnym designem czy jak opatentować nowe rozwiązania i technologie. Uczniowie mieli również okazję kibicować naszej reprezentacji w piłce nożnej podczas wygranego meczu z Walią i świętować awans Polski na Euro 2024!
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie obozu, w szczególności dyrekcji Domu Wczasowego "Stalownik" za stworzenie znakomitych warunków do nauki, kadrze za wspaniałe zajęcia z uczniami, uczestnikom za znakomitą pracę i stworzenie wspaniałej atmosfery oraz sponsorom za ufundowanie nagród dla zwycięzców.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów i Uczennice z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a także Dyrekcję, Nauczycieli, Absolwentów i Rodziców na spektakl „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, który został przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne.
Premiera przedstawienia odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia o godzinie 16.00 w Auli szkolnej. Spektakl będzie także wystawiany we wtorek 9 kwietnia o tej samej godzinie. Zapraszamy wówczas wszystkich Uczniów i Uczennice V Liceum.
Z kolei w czwartek 11 kwietnia odbędzie się pokaz dedykowany dla Dyrekcji, Nauczycieli i wszystkich Gości. Oczywiście w przypadku problemów z harmonogramem wszyscy Goście mogą pojawić się w pozostałych terminach.
Prosimy o rezerwację miejsc za pośrednictwem formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGjKMpDB6Zy2_xDqoyhlFKuw6XB3Da3ZKiGiEbR1PqtOczcw/viewform
Członkowie Koła Teatralnego z opiekunką prof. Agatą Kwiatek
Z radością ogłaszamy, że 10 kwietnia w naszym liceum odbędzie się kiermasz ciast wraz z konkursem na najlepsze ciasto bez cukru.
Każda klasa 1-3 zaproszona jest do przygotowania swojego własnego bezcukrowego ciasta, które będzie dostępne do spróbowania na kiermaszu, a także weźmie udział w konkursie na najlepszy wypiek rozstrzygnięty przez jury złożone z nauczycieli.
Nagrodą jest dzień wolny od szkoły z wyjściem w wybrane przez zwycięską klasę miejsce. W czasie kiermaszu będą zbierane także dobrowolne datki na akcję charytatywną.Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu międzyszkolnego przeciwdziałania uzależnieniom #Ogarniamżycie i ma na celu promocję zdrowego trybu życia oraz ograniczania spożycia cukru w życiu codziennym wśród uczniów naszej szkoły.
Organizatorzy projektu z klasy 2B #OgarniamŻycie
Miło jest nam poinformować, że uczeń klasy 2E Franciszek Szymula zdobył trzecie miejsce w XI Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA ( European Piano Teachers Assotiation), który odbył się 21-22 marca 2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.
Konkurs był dwuetapowy, a w 40- minutowym programie Franka znalazły się utwory F. Chopina, L. van Beethovena, F. Liszta, C. Debussy`ego i M. Moszkowskiego.
Gratulacje !
W środę 20 marca grupa 47 dziewcząt z naszej szkoły (oraz 7 z poza niej) brała udział w evencie zorganizowanym przez firmę Cloudinary z okazji Dnia Kobiet. Oprócz wykładów i prezentacji dziewczęta miały okazję zmierzyć się z zadaniami programistycznymi oraz zobaczyć jak wygląda praca w dużej, międzynarodowej firmie.
Dziękujemy firmie Cloudinary za bardzo miłe przyjęcie !
Minął kolejny rok walki naszego drogiego kolegi, wspaniałego nauczyciela, ukochanego Taty znanego Wam jako Prof. DarPas chorego na SLA.
Dodatkowy rok darowany profesorowi i rodzinie w dużej mierze za Waszą sprawą - osób wspierających i towarzyszących.
Ponownie zwracamy się z prośbą w imieniu rodziny o 𝟏,𝟓% 𝐝𝐥𝐚 𝐓𝐚𝐭𝐲. Zgodnie z tradycją, łączymy zbiórkę z literacką akcją „𝗠𝗼́𝗷 𝗸𝗮𝗻𝗼𝗻 𝗣𝗨𝗠!”. #MojKanonPUM!
Dziękujemy za wsparcie!
Dane do 𝟏,𝟓% 𝐝𝐥𝐚 𝐓𝐚𝐭𝐲 pozostają te same:
numer KRS: 0000270809
w rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE należy wpisać: Pasieka, 14149
16-17 marca w Pionkach odbyły się Mistrzostwa Polski w Tang Soo Do.
Zosia Zapolska z klasy 2F zdobyła trzy złote medale i tytuł najlepszej juniorki tych zawodów.Wielkie GRATULACJE !
Zdjęcia wykonała mama Zosi - Anna Zapolska
W dniach 07-12 marca Zofia Zapolska uczennica klasy 2F
uczestniczyła w zawodach Open Kariboe Cup odbywających się w Belgii - Harelbeke.
Zosia wywalczyła w nich dwa medale:
złoty za walki w formule light-contact i brązowy za układy formalne.
Gratulujemy!
Autorka zdjęć: Anna Zapolska
Uczniowie V LO z klas trzecich realizują projekt społeczny o nazwie "Poszerzaj horyzonty", który prowadzą w oparciu o Olimpiadę Zwolnieni z Teorii.
Celem projektu jest propagowanie nauki i zachęcenie odbiorców do zainteresowania się jej pięknem poprzez przedstawianie ciekawych faktów naukowych z różnych dziedzin.
Przedstawiane treści bardzo się od siebie różnią, niektóre są przystępne do zrozumienia dla każdego (na przykład fakty historyczne), inne dotyczą szeroko pojętego zdrowia (np. materiał na temat HIV czy sepsy), a także posty dotyczące zagadnień fizycznych, matematycznych oraz algorytmicznych. Uczniowie nawiązali współpracę z ekspertami w nauce, którzy stanowią dla nich wsparcie merytoryczne oraz z którymi przeprowadzają wywiady. Jako, że większość z Uczniów startuje w olimpiadach, mają również materiały pomagające rozeznać się osobom początkującym w dostępnych olimpiadach oraz polecają jak można się do nich przygotować.
Jeśli więc jesteś zainteresowany nauką, a wierzę, że jeśli przeglądasz stronę VLO to istotnie jesteś ;), to polecam zapoznać się z projektem do którego linki znajdują się poniżej:
Facebook: www.facebook
YouTube: @Poszerzajhoryzonty
TikTok: https://www.tiktok.com/@poszerzaj.horyzonty
Instagram:nstagram.com/poszerzaj.horyzonty2024
Członkowie projektu: Paweł Włoch – lider, Jakub Stachniak, Nina Kracik, Kinga Lenik, Szczepan Wejman, Wojciech Klimek, Wiktoria Koszut, Miłosz Bobka
Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców naszej szkoły za sfinansowanie wspaniałych nowych, złotych pomponów !
Opiekunka i trenerka - prof. Joanna Ciepielowska-Błasiak wraz z grupą Cheerleaderek V LO
data:13.03.2024r.
Miło jest nam donieść, że Piotr Jędrzejczyk Uczeń klasy 4E został laureatem Olimpiady Astronomicznej i czeka go finał w Olimpiadzie Międzynarodowej w Brazylii.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przesłała list, który umieszczamy ponizej.
Piotrze wielkie gratulacje !
A Olimpiada chwali się zwycięzcami tutaj:
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wyniki-67-olimpiady-astronomicznej
Zapraszamy uczniów klas drugich i trzecich do składania wniosków o stypendium "Queen Hedvig Scholarship", w ramach projektu Queen Hedvig Scholarship 2024 — Dolina Krzemowa, którego V LO jest uczestnikiem.
Queen Hedvig Scholarship jest unikatowym, międzynarodowym programem stypendialnym skierowanym do wyróżniających się zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, uczniów wybranych szkół ponadpodstawowych z obszaru Rzeczpospolitej Polskiej oraz polskich szkół ponadpodstawowych z Litwy i Łotwy
Celem Queen Hedvig Scholarship jest przyznanie stypendiów w formie tygodniowego wyjazdu do Doliny Krzemowej w USA. Podczas wyjazdu w dniach 21-29.09.2024 stypendyści będą mieli okazję odwiedzić Uniwersytety: Stanford University i UC Berkeley, SRI International, oraz prestiżowe korporacje amerykańskie np. Meta, a także odwiedzić takie miasta jak San Francisco, Oakland czy Cupertino.
Uczniowie zainteresowanych uzyskaniem stypendium proszeni są, aby do 10 kwietnia 2024 roku złożyć w sekretariacie głównym V LO:
razem załącznikami, którymi są:
Wszystkie szczegóły, procedury i wymagane dokumenty są opisane w Regulaminie Przyznawania Stypendiów, który można pobrać ze strony:
https://www.queenhedvigscholarship.eu/program-stypendialny#regulamin
Osoby zainteresowane konkursem proszę, aby zapoznały się z nim. Więcej na temat Queen Hedvig Scholarship można przeczytać na stronie https://www.queenhedvigscholarship.eu/
Koordynator szkolny
Programu Stypendialnego Queen Hedvig Scholarship
Paweł Koszałka
pkoszalka@v-lo.krakow.pl
Miło jest nam donieść, że nasza Szkoła
zajęła I miejsce
w Ogólnopolskim Rankingu liceów 2023 roku,
który zorganizowany został przez portal WaszaEdukacja.pl
W rankingu wzięło udział wzięło udział 1869 liceów publicznych oraz niepublicznych, spełniając tym samym wymogi regulaminu.
Przy tworzeniu rankingu liceów, uwzględnione zostały różnorodne kryteria, aby zapewnić obiektywne i kompleksowe podejście. Na liście znalazły się wyniki z egzaminów maturalnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) z lat 2020-2022.
Dane do rankingu pozyskane zostały ze sprawdzonych źródeł, takich jak OKE, CKE oraz MEiN, co zapewnia wiarygodność i rzetelność wyników.
Warto zwrócić uwagę, że każde liceum jest indywidualnym ośrodkiem edukacyjnym, z własnymi mocnymi i słabymi stronami. Ranking ma charakter porównawczy i może być pomocnym narzędziem dla uczniów i ich rodziców przy wyborze szkoły średniej. Jednak nie powinien być jedynym kryterium wyboru liceum. Ważne są również profile szkół, oferta edukacyjna, kadra nauczycielska oraz opinie innych uczniów i rodziców.
W odnośniku przedstawiamy wyniki rankingu liceów: Ranking - Wasza Edukacja
Zdjęcie pochodzi z portalu waszaedukacja.pl
29.02. był wyjątkowy nie tylko ze względu na to, że zdarza się raz na cztery lata.
Tego dnia otrzymaliśmy wyniki tegorocznego egzaminu DSD.
Po czterech latach ciężkiej pracy możemy z radością zakomunikować, że wszyscy, 28 osób z grup pani prof. Iwony Jankowskiej-Rabiegi i pana prof. Pawła Pabiana, pięknie egzamin zdali.
Wyniki części ustnej były wprawdzie znane od grudnia, ale na część pisemną trzeba było poczekać, aż zostanie sprawdzona w ZfA w Kolonii. Egzamin ten uczy także cierpliwości jak widać.
Gratulujemy wszystkim z całego serca!
Zapraszamy na rekolekcje dla V LO
Sroda - 6 marca o godz. 14:00
Czwartek - 7 marca o godz. 14:00
Piątek 8 marca o godz. 14:00 w Kolegiacie św Anny
Głosił będzie ks dr hab. Wojciech Węgrzyniak a to oznacza, że będzie dużo dobrego Słowa.
Ks Jacek, s. Aurelia i s. Ewa
21 lutego w Centralnym Domu Technologii w Warszawie dwoje nauczycieli Piątego Zakładu, profesorowie: Beata Chodacka i Paweł Koszałka zostali uhonorowani wyborem do „Listy 100” za 2023 rok.
Jest to grono stu osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2023 roku. Pani profesor Beata Chodacka znalazła się na tzw. „Honorowej liście 100” jako, że w przeszłości była już 3-krotnie wybierana do tego zestawienia.
Członków „Listy 100” wybiera Kapituła wyróżnienia, a znalezienie się wśród laureatów jest potwierdzeniem wkładu w rozwój oraz upowszechnianie „umiejętności dla przyszłości”, które są hasłem przewodnim Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas konferencji pt. „Umiejętności Cyfrowe 2024”, której gościem był m.in. wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Całą „Listę 100” za 2023 rok oraz „Honorową Listę 100” można zobaczyć tutaj:
https://umiejetnoscicyfrowe.pl/lista-100/laureaci-listy-100-2023/
https://umiejetnoscicyfrowe.pl/lista-100/honorowa-lista-100/
Gratulacje !
Wyniki OLIMPIADY WIEDZY O PRAWIE
1.Gaberiela Spyrka - 43 pkt.
2.Michał Styrna - 42 pkt.
3.Natalia Moskwa - 41 pkt.
4.Agnieszka Kowalska - 40 pkt.
5.Gabriela Wilk -40 pkt.
KO OWOP w Krakowie
Gratulacje !
Powered by aSc EduPage